likvidáciu následkov sucha. Štyri milióny z nich "priklepli" na výstavbu novej chaty pod Rysmi, ktorá by sa s definitívnou platnosťou mala nachádzať mimo dosahu padajúcich lavín. Tie ju totiž škaredo poznačili vlani i tohto roku, takže vlastníci zariadenia nachádzajúceho sa v nadmorskej výške 2250 metrov sa napokon podvolili postaviť chatu na novom mieste, približne o 150 metrov vyššie, tesne pod vrcholom Rysov vo výške približne 2400 metrov nad morom.
"Trojica majiteľov, ktorými sú Klub slovenských turistov, Slovenský lyžiarsky zväz a Slovenský horolezecký spolok IAMES sa dohodli, že peniaze je možné poukázať na účet tretieho z nich, ktorý je koordinátorom projektu" informoval nás chatár "spod" Rysov Viktor Beránek. Podľa jeho slov, v súčasnosti sa už pracuje na projektovej dokumentácii novej chaty. "Dôležité je, ako dopadne hodnotenie vplyvu stavby na životné prostredie. Od toho sa budú odvíjať ďalšie naše kroky," uviedol a dodal, že situovanie chaty na novom mieste prinesie pokrok nielen z pohľadu bezpečnosti, ale aj ekológie a hygieny. Téma výstavby novej chaty bola obzvlášť živá vlani po zásahu ničivou lavínou, ktorá jej strhla celé vrchné poschodie a presunula ho o 300 metrov nižšie. Vtedy dokonca viacero tatranských osobností spätých s touto tradičnou vysokohorskou chatou podpísalo výzvu požadujúcu výstavbu novej Chaty pod Rysmi na novom mieste, v blízkosti Sedla Váhy.
"Potrebných bude približne 15 miliónov korún. Okrem spomenutých peňazí od vlády sa nám hlási tiež množstvo sponzorov. Takže hrubú stavbu novej chaty by sme mohli hore postaviť takpovediac zadarmo. Avšak iba na vývoz stavebného materiálu, ktorý nie je možný bez pomoci vrtuľníkov, budeme potrebovať, minimálne štyri až päť miliónov korún, takže aj napriek spomenutej pomoci to vonkoncom nebude lacná záležitosť," tvrdí V. Beránek, podľa ktorého by výstavba novej chaty na starých základoch vyšla rovnako draho, ako to bude v prípade, keď ju postavia na úplne novom a navyše aj bezpečnejšom mieste, mimo trasy padajúcich lavín. "Čo som tu chatárom, a to je už 22 rokov, zažil som spolu tri lavíny. Pôvodná stavba je teraz úplne schátraná, zvetraná a zdevastovaná. Spojivo medzi žulovými skalami je rozpadnuté, drobí sa. Aj preto si myslím, že ak máme začať stavať odznova, nech je to radšej na novom mieste, kde sa už problémy s lavínami nebudú opakovať," konštatoval chatár.
Naposledy zasiahla lavína Chatu pod Rysmi, ktorá je v prevádzke od júla 1933, v polovici januára tohto roku. V súčasnosti je už podľa slov V. Beránka znova zastrešená a o necelé dva týždne by mala byť uvedená do provizórnej prevádzky. "Návštevníci tu dostanú občerstvenie a chceli by sme ju uviesť do takého stavu, aby sa v nej dalo aj prespávať," konštatoval chatár, ktorému sa aj vďaka ničivej sile lavín podarilo presvedčiť vlastníkov chaty o nevyhnutnosti vybudovať novú na bezpečnejšom mieste vo vyššej nadmorskej výške. Chata pod Rysmi sa nachádza neďaleko hraničného priechodu "pre peších", ktorý by mal byť podľa chatárových slov otvorený pre verejnosť od začiatku júla do konca septembra. Aj preto je dôležité, aby bolo toto zariadenie v prevádzke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.