poľnohospodárskeho (ÚKSUP). Kým v začiatkoch jej pracovníci venovali pozornosť predovšetkým obilninám, dnes je hlavnou odrodovou skúšobňou s celoslovenskou pôsobnosťou zameranou na ďateliny a trávy. Na základe prihlášok do skúšok zabezpečuje skúšanie našich a zahraničných odrôd, ktoré podľa technickej metodiky podliehajú povinnej registrácii. V praxi to teda vyzerá tak, že každá prihlásená odroda je vedená ako novošľachtenec. Tá sa v závislosti od druhu pestuje na pokusných políčkach tri až šesť rokov. V priebehu rastu sa u rastlín sleduje 15 až 20 znakov, medzi ktoré patrí tvar trsu, šírka a dĺžka listu, začiatok klasenia a pod. Ďalším dôležitým faktorom je kvalita porastu, jeho zdravotný stav, zimovzdornosť, či vytrvalosť. Po ukončení je podľa výsledkov úrody vypracovávaný návrh na registráciu, odňatie registrácie alebo vylúčenie zo skúšok. Nová odroda po prijatí dostáva svoje meno. Odrody ďatelín a tráv sa registrujú až na 15 rokov.
Jarné práce sa v skúšobnej stanici rozbehli koncom marca. Šestnásť stálych zamestnancov a sezónne brigádničky možno v týchto dňoch zastihnúť na poli. V tomto roku je na viac ako 35 hektárovej ploche zasiatych 61 odrôd pšenice ozimnej, 55 jarného jačmeňa. Z 58 odrôd ďatelín a 165 kŕmnych a trávnikových tráv je najväčšie zastúpenie holandských, dánskych, českých a nemeckých odrôd. "Všetky porasty prezimovali v dobrej kvalite. Súčasné poveternostné podmienky sú priaznivé a rastlinám sa darí. Tohtoročné hospodárske úrody vyzerajú veľmi sľubne. Zaskočiť nás môžu len letné búrky, ktoré by mohli spôsobiť poľahnutie porastov," hodnotí vedúci skúšobnej stanice ÚKSUP v Spišských Vlachoch Ing. Eugen Pavlík. Stanica dlhé roky spolupracuje s poľnohospodárskymi družstvami na Spiši. Medzi najzaujímavejších partnerov patrí PD Kluknava, ktoré je najväčším odberateľom krmovín.
Po troch rokoch prestávky Vlašania opätovne začali skúšať odrody zemiakov. "Túto plodinu sme u nás pestovali tridsaťpäť rokov. Subjektívne dôvody nás prinútili upustiť od ich skúšania. Zlá ekonomická situácia spôsobila, že naše hony boli v nočných hodinách často navštevované a zlodejmi doslovne zdevastované. Šlo prevažne o Rómov, ktorí bývajú neďaleko a naše zemiaky boli pre nich zdrojom obživy. Nedokázali sme zabrániť rozkrádaniu. Firmy, ktoré k nám odrody dodali, za skúšky platili okolo stotisíc korún a my sme im nemohli dodať výsledky. Šlo nielen o finančnú stratu, ale aj o náš nie najlepší imidž. Táto oblasť je zemiakárska a poľnohospodári od nás očakávajú i ponuky odrôd tejto okopaniny. Z tohto dôvodu sme zasadili 42 odrôd zemiakov v blízkosti osvetleného objektu," objasňuje situáciu Ing. Pavlík . Uchrániť pred nepozvanými hosťami by ich mali tento rok nielen samotní zamestnanci, ale i platená strážna služba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.