odborníkmi odporúčaná spotreba predstavuje až zhruba 220 kg.
Jedným zo základných problémov zvyšovania tejto spotreby okrem výkonnosti domácej poľnovýroby či obmedzenej kúpyschopnosti obyvateľstva je pritom nedostatok prostriedkov na propagáciu a reklamu. Jednotlivé podniky na to totiž nemajú dostatok prostriedkov a myšlienky o založení určitého spoločného fondu z odvodov agropodnikateľov i mliekarov z tržieb za odpredané surové mlieko a výrobky sa zatiaľ nedarí zrealizovať. Na tlačovej konferencii v Bratislave to pri príležitosti osláv Svetového dňa mlieka uviedol predseda Slovenského mliekarenského zväzu Ján Šimúnek s tým, že v priebehu posledných desiatich rokov transformácie výrazne poklesla hlavne spotreba konzumných mliek, kde domáce mliekarne pociťujú veľmi silný tlak zo strany nápojárskeho priemyslu. Naopak pri prírodných syroch a kyslomliečnych výrobkoch sa spotreba zvyšuje.
Prizvaný predstavitelia ministerstiev pôdohospodárstva (MP) a školstva (MŠ) v nadväznosti na propagáciu mlieka upozornili na dosť malý záujem o už dávnejšie vyhlásený školský mliečny program, v rámci ktorého sa deťom predáva mlieko so štátnou dotáciou vo výške 4 Sk/liter. Zo sumy 20 miliónov Sk, ktorú na to vlani vyčlenilo MP, sa totiž reálne vyčerpalo iba 5,6 milióna Sk a v tomto roku požiadavky škôl predstavujú tiež iba 9,6 milióna Sk. Problémom podľa nich je hlavne malá zainteresovanosť pracovníkov školstva, ktorý však za takúto prácu navyše nezískavajú žiadne finančné ohodnotenie. Producenti, ako pokračoval J.Šimunek, zasa problémy tohto programu vidia v nedostatočnom vybavení škôl bielou chladiacou technikou a zložitým rozvozom výrobkov na jednotlivé školy.
Z hľadiska budúcnosti a záujmu SR o vstup do Európskej únie sa chce domáca prvovýroba i mliekarenský priemysel dostať v spracovaní mlieka na úroveň 1,2 miliardy litrov ročne. Terajšia štátom vyhlásená kvóta však predstavuje iba 930 miliónov litrov. Mliekari majú však už teraz dosť silnú pozíciu v exporte svojich výrobkov, pretože aj podľa výsledkov z minulého roku vývoz pokrýval až 24,3 percenta z ich celkovej výroby. Naopak, podiel dovozov na celkovej tuzemskej spotrebe predstavoval 11,7 percenta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.