bez menovky, povedali mi, že ide o firmu Unistav, alebo tak nejako. Vraj mi stačí zaplatiť poplatok 500 korún a prefotiť cestovný pas. Mne sa to ale celé nezdá. Nemohli by ste preveriť, či je to v poriadku?" opýtal sa nás čitateľ.
Zašli sme teda na Poštovú ulicu v Košiciach v piatok popoludní. Neoznačené dvere ostali pred nami zamknuté a tak sme šťastie skúsili znovu v pondelok. Opäť výsledok rovnaký. Keď sme sa v susedných firmách informovali, kde môžeme nájsť tých, čo ponúkajú prácu v Rakúsku, odpovede sa niesli v jednotnom duchu. "Oni tu boli len posledné dva týždne, včera som ich tu už však nevidel. Ale viem, že tu boli desiatky ľudí a chodili si dole do copy centra prefocovať pasy. Kde sú teraz, to netušíme." dozvedeli sme sa.
S pátraním po firme sme začali u správcu budovy, ktorým je Správa nehnuteľností mesta Košice. Podľa asistenta riaditeľa Ing. Mariána Baráneka oni žiadnu zmluvu s Unistavom ani s podobnou firmou neuzatvárali. "Ak tam nejaká takáto firma bola, musela tam byť načierno. Nie je totiž možné, aby niektorý z našich nájomcov postúpil inej firme svoje priestory, pretože to vyslovene zakazuje nájomná zmluva. Bez vedomia správcu nemôže dôjsť k ďalšiemu prenajímaniu priestorov."
V obchodnom registri sme zisťovali, kde by sme mohli nájsť firmu Unistav, alebo spoločnosť s podobným názvom, keďže presný sme nemali. Našli sme okrem neho ešte Unistu a Unistav HSV, pričom v týchto posledných dvoch firmách bolo vlastnícke zloženie identické. Vo firme Unistav sa nám nikoho nepodarilo zohnať, šťastie sa na nás usmialo až pri konateľovi ďalších dvoch firiem Ing. Jaroslavovi Molnárovi. Ten nás uistil, že Unistav v priestoroch na Poštovej ponuky na prácu nedával.
Medzitým nás pán Baránek informoval, že priestory má prenajaté firma Aldy. Jej zástupcu sme oslovili. "Tú miestnosť, o ktorej hovoríte, využívame výlučne ako sklad. Neviem o tom, že by tam niekto podnikal. Ak sa tak stalo, bolo to bez môjho vedomia. Skúsim zistiť medzi zamestnancami, či niekto na vlastné tričko niečo podobné nerobil," dozvedeli sme sa od Miroslava Želinského.
Ten medzi svojimi zamestnancami, ktorí pracujú v tej istej pasáži v klube Diera, zistil, že skutočne jedna z jeho zamestnankýň prijímala ľudí v týchto priestoroch. Pomáhala tak svojmu manželovi, lebo sťahoval svoju firmu. A my sme s údivom zistili, že ide práve o Ing. Jaroslava Molnára, teda konateľa firiem Unista s. r. o. a Unistav HSV s. r. o, s ktorým sme už raz hovorili. Nuž, problém s priestormi sa teda vysvetlil, nás ale zaujímalo, prečo nám otázky nezodpovedal už skôr a ako to vyzerá s ponúkanou prácou.
"Predtým ste hovorili o Unistave, my sme však Unista," vysvetlil Ing. Molnár nedorozumenie.
"My nesprostredkúvame práce v zahraničí, sme stavebnou firmou. Náš rakúsky partner nás poprosil, či by sme mu neurobili nábor zamestnancov. Vyhoveli sme jeho požiadavke a zverejnili inzerát v tlači. Poplatok 500 korún pôjde na overenie pre rakúsky úrad práce a pracovnú políciu. U nás niet pre stavbárov práce a tak sme boli radi, že dáme zarobiť desiatkam našich stavbárov. Nechceli sme na tom zarobiť. Kto už by zbohatol na päťsto korunách od niekoľkých desiatok ľudí? Ani by sme nemali to svedomie obrať nezamestnaných o tých pár korún," dodal ďalší spolumajiteľ firmy Ing. Milan Varga.
Na otázku, prečo si nevyžiadali povolenie od úradu práce, dodal, že by išlo o zdĺhavý proces a požiadavka Rakúšanov bola aktuálna práve v tom čase. Sťahovanie firmy podľa neho problém nie je, pretože všetci záujemci majú telefónny kontakt na majiteľov.
Ako nás informoval riaditeľ Krajského úradu práce v Košiciach Ján Gabštúr, zákon o zamestnanosti hovorí jasnou rečou a síce, že prácu v zahraničí môžu sprostredkúvať len tie organizácie, ktoré na to majú povolenie Národného úradu práce. Každý občan môže požiadať príslušný úrad práce o preverenie firmy, ktorá ponúka prácu za hranicami, ako aj zistiť si, či tá ktorá spoločnosť má povolenie na takúto činnosť.
"V tomto prípade jednoznačne išlo o sprostredkovateľskú činnosť na práce v zahraničí, na čo je potrebné povolenie úradu práce," dodal J. Gabštúr.
Nech už sú úmysly majiteľov zohnať nezamestnaným stavbárom prácu akokoľvek nezištné, raz darmo, zákon platí pre každého. Aj preto odporúčame firmám, ktoré sa ocitnú v podobnej situácii, obrátiť sa s požiadavkou o sprostredkovanie práce na agentúru, ktorá sa tým zaoberá, alebo vybaviť si povolenie od Národného úradu práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.