tému vstupu Slovenska do EÚ. "Rokovania trvajú 16 mesiacov a za ten čas sme uzavreli 16 kapitol. Dobiehame zaostávanie," skonštatoval.
Tiež uviedol, že strategickým zámerom Slovenska je otvoriť v rámci negociačného procesu ešte v júni zostávajúcich šesť kapitol. Osobitnú pozornosť podľa slov Figeľa si vyžiada kapitola o slobodnom pohybe osôb ako pracovných síl. Následne uviedol, že európska pätnástka má ešte viacej nevyriešených problémov, ako príklad uviedol rozhodovanie, či pôjde o spoločenstvo štátov, alebo federálny útvar. "Bude sa to rozhodovať na konferencií v roku 2004, ale bude to už o nás a s nami. Náš hlas totiž začína byť zaujímavý," skonštatoval.
O kladoch vstupu do EÚ Figeľ uviedol, že všetci chudobní preto idú do EÚ, aby boli bohatší. V tejto súvislosti spomenul Albánsko, Macedónsko, Bosnu, Juhosláviu i Chorvátsko, ktoré sa do EÚ hlásia. O povinnom príspevku členských krajín štátny tajomník povedal, že všetci musia platiť, ale nie každý berie. Zároveň skonštatoval, že v súčasnosti Slovensko dostáva predvstupovú pomoc 120 miliónov euro.
Následne sa Ján Figeľ venoval vnútropolitickej situácií. Povedal, že v tomto týždni čakajú koalíciu ťažké chvíle. Parlamentné rokovanie, týkajúce sa odvolávania podpredsedu vlády Ivana Mikloša, označil za skúšku jednoty a stability vládnej koalície. "Ide o veľa. Nie o jeden post a jednu osobu," uzavrel.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.