- 19-, 21- či 29-percentné budú dane?" popísal prebiehajúcu diskusiu o výške daní nemenovaný člen bankovej rady NBS.
Guvernér centrálnej banky Marián Jusko má výhrady predovšetkým k charakteru diskusie: "Vadí mi na nej, že sa preniesla do absolútne politickej roviny a zaváňa populizmom," upozornil. Podľa neho stále chýba analýza dopadov rôznych návrhov na finančnú rovnováhu. "Zatiaľ som nevidel žiadny materiál, ktorý by seriózne a anayliticky ukázal, aký dopad na celkovú rovnováhu verejných financií bude mať názor niektorej zo strán," tvrdí guvernér.
Na vecnú stránku polemiky sa Jusko pozerá pohľadom makroekonóma: "Vo všeobecnosti by centrálna banka mala podporovať znižovanie daní. Ale jednostranne a bez pohľadu na dôsledky pre finančnú rovnováhu ... to považujem za krátkozraké," zdôraznil. Za vôbec najdôležitejšie označil práve udržanie rovnováhy: "V každom prípade je potrebné udržať makroekonomickú rovnováhu a rovnováhu verejných financií," dodal.
Nás zaujímal názor NBS na jednotlivé návrhy. Viceguvernérka NBS ich vníma skepticky, pretože sa zaoberajú výlučne príjmovou stránkou rozpočtu. "Nemôžeme hovoriť o reforme daní, pokiaľ nehovoríme o výdavkovej stránke rozpočtu. Tam by bolo treba venovať viac pozornosti - ako zreformovať výdavkovú stranu rozpočtu," zdôraznila Kohútiková.
Hoci zatiaľ chýba analýza daňových návrhov, najhorlivejšia kritička zníženia na 19 percent - Brigita Schmögnerová - upozorňuje práve na nepriaznivé vplyvy na verejné financie. Sčasti jej dal za pravdu aj Medzinárodný menový fond, ktorý Slovensku neodporučil masívne zníženie daňového zaťaženia.
Naopak, kritici daňovej reformy Schmögnerovej varujú, že jej prijatie by sa rovnalo "zabetónovaniu" súčasného stavu, čím by sa vytratil motív pre reformu verejných výdavkov a ukončenie plytvania s peniazmi daňových poplatníkov.
Autor: jj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.