neadekvátny protest, v ktorom sa ako rukojemník ocitol pacient. Považuje to za nemorálne a neetické, uvádza sa v reakcii na včerajšie zatvorené lekárne a protestné zhromaždenie farmaceutov, ktoré TASR poskytol riaditeľ odboru pre styk s verejnosťou MZ SR Martin Urmanič.
Ako ďalej konštatuje, zvolený postup spochybňuje SLeK ako inštitúciu, ktorá by mohla samosprávne nahradiť verejnú správu v oblasti lekárnictva stavovskou samosprávou. "Tento neprofesionálny prístup môže výrazne sťažiť prijímanie zákona o lekárnickom povolaní a lekárnickej komore, ako aj ďalších profesijných zdravotníckych zákonov."
Za nepravdivé označilo MZ SR tvrdenia zástupcov lekárnickej komory o neochote rezortu rokovať, keďže
jeho pracovníci boli opakovane minulý týždeň s nimi v kontakte. "SLeK nevyužila možnosť rokovať a hľadať riešenie vzniknutej situácie s odôvodnením, že kým lekárnici nedostanú vyplatený dlh - 5 miliárd korún, nemajú o čom rokovať," píše sa v stanovisku.
Na riešenie zložitej ekonomickej situácie už vlani štát vyčlenil 1,3 miliardy korún pre lekárne, čo výrazne prevyšuje sumy určené na oddlženie ostatných zdravotníckych zariadení, píše sa v závere stanoviska.
Pred budovou Úradu vlády SR v Bratislave sa včera zhromaždilo v bielych plášťoch približne 300 protestujúcich lekárnikov z celého Slovenska. Vo výzve, ktorú prijali, žiadali kabinet o komplexné oddlženie verejných lekární, neprijatie novely zákona o zdravotnom poistení, zachovanie plurality zdravotných poisťovní v základnom zdravotnom poistení a prijatie systémových opatrení, ktoré by zabránili ďalšiemu finančnému prepadu v zdravotníctve.
Predstavitelia Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) sa dnes zúčastnia na schôdzi Výboru NR SR pre zdravotníctvo. Jeho členovia sa majú zaoberať návrhom novely zákona o zdravotnom poistení v druhom čítaní.
Ako včera pre TASR povedal predseda Kontrolného výboru SLeK Ján Hric, poslancom chcú vysvetliť, akú hrozbu pre nich znamená novela uvedeného zákona, najmä jeho odsek 7, paragraf 34. Ten znie: "Záväzky zrušenej poisťovne voči zdravotníckym zariadeniam, ktoré prešli do Všeobecnej zdravotnej poisťovne, alebo inej poisťovne, sa uhrádzajú iba z vymožených pohľadávok zrušenej poisťovne a iných účelovo určených zdrojov." Ak takéto znenie novely Národná rada SR prijme, farmaceuti nielenže už nebudú mať šancu peniaze po zrušenej poisťovni Perspektíva dostať, ale mnohé z lekární isto zaniknú.
Ďalej poznamenal, že tí, ktorí sa včera nezapojili do protestu SLeK a nezatvorili svoju lekáreň, sú väčšinou majitelia - nelekárnici. "Sú združení v Grémiu majiteľov lekární a robia všetko proti komore." Podľa informácií komory protest podporilo 75 až 80 percent lekárnikov, ktorí svoje zariadenia zatvorili.
J. Hric verí, že sa požiadavkami obsiahnutými vo výzve lekárnikov bude vládny kabinet v krátkom čase zaoberať.
Zdôraznil, že farmaceuti nemajú záujem škodiť pacientom, ale zvolený postup sa pre nich stal už posledným "výkrikom do tmy".
Medzi lekárnikmi odznelo, že protestná akcia so zatvorenými lekárňami potrvá deň, možno týždeň i viac. Krízový štáb lekárnickej komory nemá kompetencie túto akciu odvolať. Preto sa v stredu alebo vo štvrtok zíde Rada SLeK, ktorá zhodnotí situáciu i závery po vystúpení jej predstaviteľov vo Výbore NR SR pre zdravotníctvo. Lekárnici očakávajú aj rokovanie na úrovni vlády a s ministrom, ktorého včera o stretnutie písomne požiadali. Ďalší postup Rady SLeK závisí od výsledku spomínaných rokovaní.
Lekárnici sa po dvojhodinovom protestnom zhromaždení rozišli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.