voči niektorým odberateľom, ba aj obyvateľstvu.
Vodárne a kanalizácie, š. p., Košice zabezpečujú dodávku pitnej vody, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd v celom východoslovenskom regióne pre potreby obyvateľstva, ako aj väčších či menších zmluvných odberateľov.
"Podnik spravuje majetok v hodnote približne 10 miliárd Sk. Len na samotný odber povrchovej a podzemnej vody vynakladáme ročne 132 miliónov Sk. Tieto finančné prostriedky odvádzame do Štátneho vodohospodárskeho fondu," hovorí riaditeľ VVaK Ing. Jozef Schűrger.
Voda sa však priamo nemôže dodávať spotrebiteľovi, nakoľko vyžaduje ešte úpravu, načo VVaK vynakladá ďalšie financie (172,3 milióna za rok).
Peňazí však nie je dostatok ani v tomto štátnom podniku. Aj tu sa prejavil syndróm neplatičov, úhrady za dodanú vodu neprichádzajú a vodárne začali finančné suchoty odberateľov pociťovať i na vlastnej koži.
"Platby vodného a stočného sú jediným zdrojom finančných prostriedkov podniku. Neustále sa zvyšujúci podiel neuhradených faktúr sa však začína veľmi kriticky dotýkať aj nás. V poslednom období sme zaznamenali rapídny rast pohľadávok. K 31. 8. 2000 dosiahli výšku 530,9 milióna Sk," vysvetľuje riaditeľ.
V porovnaní k množstvu dodávanej vody je najväčším dlžníkom rezort zdravotníctva s dlhom 138,7 milóna Sk, nasleduje priemysel, kde sa dlh vyšplhal na 122,5 milióna. Okresné a krajské úrady dlhujú VVaK 17,6 milióna a školstvo 21,5 milióna Sk. "Celkový dlh voči podniku každým dňom narastá, pričom výška pohľadávok zákonite vyvoláva druhotnú platobnú neschopnosť. Nakoľko nemáme dostatok peňazí na účte, musíme oddiaľovať platby našim dodávateľom. A práve tento fakt ohrozuje technické zabezpečenie dodávky pitnej vody a odvádzanie odpadových vôd," dôvodí Ing. Schűrger.
Ako povedal riaditeľ VVaK, ďalší rast pohľadávok môže vyústiť do zníženia výroby a dodávky pitnej vody, či k nepokrytiu potrieb spotrebiteľov. Pritom všetci sú na jednej lodi, tak obyvateľstvo, ako aj zdravotníctvo, prípadne školstvo. "Všetko smeruje k situácii, že aj pri súčasnom dostatku zdrojov vody budeme musieť pristúpiť k zníženiu výroby pitnej vody a tým i k regulácií dodávok vrátane obyvateľstva," uviedol riaditeľ VVaK.
Ak by došlo k regulácii dodávok, určite by na ne doplatili tí, ktorí si svoje účty dokážu uhradiť. Podľa vyjadrenia Ing. Schűrgera však neobstoja zdôvodnenia dlžníkov - najmä u zdravotníckych zariadení - že by sme sa týmto krokom dopustili trestného činu ohrozovania zdravia ľudí. "Trestného činu všeobecného ohrozenia sa dopúšťajú práve neplatiči aj zo zdravotníckych zariadení tým, že ich zapríčinením môže dôjsť k regulácii dodávok všetkým spotrebiteľom. Nie sme totiž oprávnení robiť výnimky medzi dlžníkmi. Pri vymáhaní pohľadávok majú byť využité všetky dostupné formy. K doteraz najviac využívaným prostriedkom na vymáhanie pohľadávok - zmierovacie konanie a súdna cesta - priradíme teda radikálnejšie opatrenia, ako sú odstávka dodávky vody a prípadné zásobovanie cisternami," uzavrel Ing. Schűrger.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.