ako je dnešný strop stanovený na 0,45 percenta celkového hrubého domáceho produktu EÚ. Takéto názory prevládali vo včerajšej diskusii na druhom fóre o súdržnosti v Bruseli.
EÚ dnes vynakladá na štrukturálnu a kohéznu pomoc smerujúcu do zaostalých alebo problematických regiónov asi 30 miliárd eúr, čo predstavuje tretinu jej ročného rozpočtu, avšak iba 0,32 percenta celkového HDP pätnástky. Finančný výhľad na roky 2000 až 2006 predpokladá postupné zvyšovanie tohto stropu až po 0,45 percenta HDP, avšak mnohí účastníci bruselského fóra si myslia, že to nebude stačiť.
Mnohí rečníci včera vyjadrovali aj nesúhlas s pravidlom, podľa ktorého môže každá krajina prijímať podporu len do výšky štyroch percent svojho HDP. Poľský premiér Jerzy Buzek vyzval, aby sa táto hranica zvýšila na päť percent a istú pružnosť voči štátom s najnižším HDP pripustil aj komisár Barnier.Predstavitelia kandidátskych krajín sa vyslovovali proti rozdielnemu zaobchádzaniu s novými a starými členmi EÚ, teda proti stanoveniu rôznych kritérií oprávnenosti na pomoc. Názory kandidátskych krajín podporil komisár pre rozšírenie Günter Verheugen.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.