kandidátov prevzalo úlohu sprievodcu, konštatovali včera britské noviny Financial Times.
Slovensko sa považuje za lídra kandidátov, pretože bolo vynechané z prvej vlny rozširovania v roku 1997 len kvôli autoritárskej a nacionalistickej politike jeho vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara, dodávajú. Pritom z geografického hľadiska je Slovensko pre NATO dôležité, hraničí s troma novými členmi aliancie: Českou republikou, Maďarskom a Poľskom. A bez Slovenska je Maďarsko oddelené od zvyšku aliancie. Tranzit cez Slovensko - ktorý krajina ochotne poskytla - bol pre alianciu životne dôležitým počas kosovského konfliktu v roku 1999. Vláda premiéra Mikuláša Dzurindu zlepšila demokratický kredit Slovenska, napravila vzťahy s Maďarskom a ako sa zdá, verí, že na pražskom summite NATO v novembri 2002 sa stane členom aliancie, píšu Financial Times. No v súvislosti s pozvaním Slovenska do NATO sa objavili pochybnosti, ktoré ukazujú, akým prekážkam čelia kontroverznejší kandidáti ako napríklad pobaltské štáty či Rumunsko a Bulharsko. Snaha Európskej únie vybudovať spoločnú obrannú politiku vyvoláva otázky, či sa uchádzači o prijatie do NATO skutočne potrebujú stať členmi aliancie pred prijatím do únie. Motiváciou Slovenska pre členstvo v aliancii, podobne ako v prípade ostatných kandidátov, nie je primárne túžba po vojenskej ochrane.
"Ak by sme Slovensko posudzovali podľa štandardov z roku 1997, bolo by dnes prijaté," uviedol Bruce Jackson, predseda amerického výboru pre NATO, ktorý lobbuje za jeho rozšírenie. Slovensko má spomedzi kandidátov jednu z najlepších armád, ale vlaňajšia správa penzionovaného amerického generála Josepha Garretta upozorňuje na nízku úroveň jej profesionality, slabé plánovanie a zlú distribúciu obranných zdrojov. Slovenská armáda už od rozpadu Česko-Slovenska zredukovala počty svojich vojakov zo 47.000 na dnešných 35.000, pričom 60 percent tvoria branci. Ale správa o obrane, ktorá má byť zverejnená na jeseň tohto roku, pravdepodobne odporučí ďalšie zoštíhlenie armády na približne 20.000 vojakov do roku 2010, z čoho by väčšinu mali tvoriť profesionáli. Reforma armády bude drahá.
No bez ohľadu na to, ako ďaleko postúpi reforma slovenskej armády za 18 mesiacov, najväčšou prekážkou prijatia Slovenska do NATO ostáva vývoj na domácej politickej scéne. "Ak sa Mečiar vráti, bude to znamenať koniec sna," citujú v závere svojho článku Financial Times nemenovaného vysokého predstaviteľa NATO.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.