organizovaných separatistov v Čečensku, je aj učiteľ fyziky Sergej Žarikov z mesta Penza v strednom Rusku. Medzi vojakmi je obľúbený, ale ak by išlo do tuhého, Sergej by svojim druhom mohol pomôcť len morálne. Dôvodom je jeho zdravotný stav, ktorý by sa pre štandardné európske armády stal zásadnou prekážkou nástupu na vojenskú službu. Učiteľ dostal predvolanie a neskôr putoval na základnú vojenskú službu po troch odkladoch v septembri 1999, keď sa začínala druhá ruská vojenská kampaň v Čečensku.
Osud Sergeja, ktorý má vďaka absolvovaniu vojenskej katedry počas štúdií na univerzite hodnosť nižšieho dôstojníka, by nebol v dnešnom Rusku ničím výnimočný, ak by učiteľ fyziky netrpel chronickým ochorením chrbtice a slabozrakosťou. Pre ruskú armádu však zrak Sergeja Žarikova a jeho silné okuliare so sklami mínus osem dioptrií nepredstavovali zásadný problém. "Bez okuliarov nevidím prakticky nič," priznáva Sergej. Na vojenský život, ostreľovanie, útoky i na prítomnosť smrti v Čečensku si dôstojník zvykol, ale vždy sa bál najviac toho, že stratí okuliare a zostane bezmocný. Do separatistickej republiky učiteľa odvelili napriek uisteniu šéfa vojenskej správy v Penze, že do Čečenska sa určite nedostane. Na nepokojnom Kaukaze je vo vojenskej uniforme už druhý rok. "Učiteľ fyziky" - ako Sergeja prezývajú jeho druhovia - očakáva odchod do zálohy už v júni. Zatiaľ mal šťastie. Nedostal sa medzi 3096 padlých príslušníkov ruských federálnych síl, ktorí zahynuli v Čečensku od 1. októbra 1999 do polovice mája 2001, ani medzi 9187 zranených. Toľko oficiálne štatistiky.
Podľa neoficiálnych údajov Výboru matiek ruských vojakov v tzv. druhej čečenskej vojne zahynulo asi 6500 vojakov. Väčšinou išlo o vojakov základnej služby vo veku 18-20 rokov, ktorí sa do Čečenska dostali po krátkom výcviku. Pripravenosť ruských vojakov je neporovnateľná s morálkou a výcvikom čečenských vzbúrencov, ktorí majú za sebou v mnohých prípadoch aj skúsenosti z prvej čečenskej vojny a perfektne sa orientujú v teréne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.