liečbu bolesti a Ligy proti rakovine a napája sa na dvojročnú iniciatívu Európskej federácie spoločností pre liečbu bolesti. Cieľom tejto kampane je otvoriť problematiku chronickej bolesti a informovať o možnostiach jej liečby. Pretože zmiernenie utrpenia patrí k základným ľudským právam.
Málokto vie, že v Košiciach fungujú až štyri ambulancie pre liečbu chronickej bolesti. My sme požiadali o rozhovor MUDr. Alenu Šujanovú, ktorá vedie spolu s kolegyňou takúto ambulanciu pri oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny Nemocnice VSŽ a.s. Funguje už šiesty rok a je jednou z prvých na východnom Slovensku. Čo si vyžiadalo vznik takejto ambulancie?
"Tlmenie bolesti vyplýva z náplne práce anesteziológa. Bolesť môže byť buď akútna, alebo chronická. Akútna je varovným signálom, že sa niečo v organizme deje, je obranným mechanizmom. Pokiaľ nie je dobre liečená a trvá dlhšie ako tri až šesť mesiacov, stáva sa z nej chronická bolesť. Môže byť malígna (rakovinová), alebo má inú príčinu. Ide napríklad bolesti hlavy, kĺbov či chrbta."
Ako sa dá pretrvávajúca bolesť liečiť?
"Tieto záležitosti riešime v spolupráci s inými odbormi, napríklad ortopédom, neurológom, fyziatrom. Liečba chronickej bolesti je komplexná a má multidisciplinárny charakter. Nie je to len podávanie analgetík či iných skupín liekov, uplatňujú sa aj regionálne techniky a nefarmakologické postupy, akupunktúra, rehabilitácia, homeopatia a iné terapie."
Čo je to vlastne bolesť?
"Bolesť sa definuje ako nepríjemná zmyslová a emocionálna skúsenosť spojená so skutočným alebo potencionálnym poškodením tkaniva. Je to signál, že sa niečo deje, obranný mechanizmus. No pri chronickej bolesti už nejde o obranu organizmu. Už to nie je symptóm, pretože objektívne príznaky bolesti chýbajú, bolesť sa mení na samotnú chorobu."
Každý pociťujeme bolesť ináč. Dá sa nejako zmerať?
"Zmerať sa nedá. My ju posudzujeme na základe popisu pacienta, používame numerické hodnotenie v stupnici od jedna do desať. Vychádzame z toho, čo nám povie pacient, pričom dôležitá je nielen intenzita, ale aj časový faktor bolesti."
Koľko ľudí trpí chronickou bolesťou?
"Percentuálne sa to vyčísliť nedá, ale stretávame sa s ňou často. Predovšetkým s bolesťami chrbta. Ročne urobíme v našej ambulancii asi 800 vyšetrení. Pacienti, ktorí sa k nám dostanú, už obyčajne vyhľadali viacero lekárov, no sú aj ľudia, ktorí sa na odborníkov neobrátia a 'liečia' sa sami užívaním analgetík. Chronickú bolesť však netreba podceňovať, pretože výrazne ovplyvňuje život jedinca. Pokiaľ je nekontrolovaná narušuje spánok, náladu, chuť do jedla a môže viesť k zhoršovaniu vzťahov v zamestnaní i rodine. Asi u štvrtiny pacientov sa pridružuje aj organická depresia."
Ako sa k vám pacient dostane?
"Keďže ide o špeciálne vyšetrenie, mal by pacienta, ktorého stav sa dlhodobo nemení k lepšiemu, do ambulancie na liečbu chornickej bolesti poslať jeho obvodný lekár. Vtedy je už nutné vyhľadať odborníka, ktorý pozná presné účinky analgetík a ich dávkovanie a nie ich hltať bez rozmyslu."
Ako sme sa dozvedeli, odkedy prebieha kampaň Európa proti bolesti, MUDr. Šujanová a jej kolegyňa MUDr. Eva Mačňáková, vedúce ambulanciu pre liečbu chronickej bolesti v šackej nemocnici, zaznamenali zvýšený záujem pacientov o riešenie tohto problému. Najčastejšie za nimi prichádzajú ľudia trpiaci bolesťami chrbta a hlavy a tiež pacienti po operáciách platničiek. Na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny sú vyčlenené aj lúžka pre ľudí, ktorých je potrebné nastaviť na analgetickú liečbu, napríklad pri chronickej bolesti pri nádorových ochoreniach. Ak aj vás dlhodobo trápi nejaká bolesť, s dôverou sa obráťte na oborníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.