Na ktoré oko videl Žižka?
V dnešnom pokračovaní sa budeme venovať dvadsaťpäťkorunáčke vzoru 1958. Nosným námetom je Ján Žižka, podobne ako u bankovky vzoru 1953. Na prvý pohľad vidíme, že Žižkov námet je v porovnaní s platidlom vzoru 1953 podstatne odlišný. Iste vás upútal portrét, na ktorom je prekryté pravé oko Jána Žižku. Autorom výtvarného návrhu bankovky bol profesor Karel Svolinský, rytecké práce vyhotovil Jindra Schmidt. S týmto skvelým rytcom sme sa už v našej rubrike viackrát stretli. Svojou prácou sa zaradil medzi najúspešnejších tvorcov bankoviek v bývalom Československu.
Žižkov portrét na bankovkách si pozornejšie všímame z viacerých dôvodov. Je zaujímavé, že na Svolinského rytine má Žižka prekryté pravé oko. Podľa neskorších zistení mal Žižka poranené ľavé oko, čo sa neskôr odzrkadlilo aj na bankovkovej tvorbe. Alois Jirásek vo svojich popisoch uvádza, že Žižka mal poranené ľavé oko. Či už má poranené pravé, prípadne ľavé oko, stačí aby sme vedeli, že Žižka je typický pre dvadsaťpäťkorunáčky. Ak si platidlo pozornejšie všimneme, tak zistíme, že má svetložltú podtlač po celej ploche. Okrem žltej dominuje aj tmavomodrá farba, ktorá je tlačená hĺbkotlačou. Na lícnej strane môžeme vidieť štátny znak ČSR, letopočet 1958 a sériové písmeno "S". Prečo to spomíname? Sú to dôležité charakteristické znaky, lebo tento námet bol využitý v roku 1961, kedy bola vydaná táto bankovka v pozmenenej podobe. Na rube dvadsaťpäťkoruny môžeme vidieť Žižkovo námestie v Tábore. Funkciu zákonného platidla spĺňala bankovka v období od 1. 12. 1958 do 31. 12. 1971.
Čo sa týka ochranných prvkov, bankovka je dostatočne chránená na svoju dobu. V päťdesiatich rokoch rástli požiadavky aj na ochranu platidiel, čo sa odrazilo aj na tejto bankovke. Ako sme už spomínali veľmi zaujímavým ochranným prvkom je žltá líniová podtlač, ktorá je rovnomerne rozložená po celej ploche platidla. Ak podtlače zväčšíme, tak je jasne žltá farba viditeľná v tvare vlnoviek. Pri bežnom pohľade sa jednotlivé čiary splývajú, ako keby bola bankovka tlačená na žltý papier. Na svoju dobu to bola spoľahlivá ochrana, ktorú iste nestálo zato falšovať. Ďalším dôležitým ochranným prvkom je priebežná vodotlač - hviezda v liste. Z tejto bankovky nechýba ani fluorescenčná tlač, ktorú môžeme vidieť pod ultrafialovým svetlom. Je to posledná bankovka, na ktorej sa objavuje pôvodný malý štátny znak ČSR. V zbierkach sa vyskytuje bežne, buď perforovaná, alebo neperforovaná. Na perforovanej bankovke môžeme objaviť tri malé dierky. Tým je platidlo znehodnotené, zberateľská hodnota perforovaných bankoviek je nižšia, v porovnaní s obehovými. Bankovky vzoru 1958 a 1961 sú cenovo prístupné aj pre začínajúcich zberateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.