Nemecký marš či španielske flamengo?
Za tohtoročnou edíciou Ligy šampiónov, určite jednoznačne najkvalitnejšej futbalovej súťaže na svete, dnes spadne opona. Dôstojnou kulisou finále LM bude Miláno, presnejšie 80 - tisícové (presnejšie 85 700) San Siro, alebo ak chcete, štadión Giueseppe Meazzu. A jeho 3 600 luxov. Dúfajme, že obaja aktéri na ňom predvedú patričné divadlo, predohru v podobe dramatického finále Pohára UEFA už pred týždňom vychutnávala Európa v podaní Alavésu a Liverpoolu, ďalší krok spravia Bayern Mníchov a Valencia.
Zatiaľ čo si futbalisti nemeckého tímu zopakovali finálovú účasť po dvojročnej pauze, v roku 1999 prehrali v Barcelone s Manchesterom United 1:2, Valencia našla v minulej sezóne premožiteľa až vo finálovom súboji s Realom Madrid (0:3). Vo finále sú tak finalisti posledných dvoch sezón, jeden z nich sa ocitne v nepríjemnej situácii opäť neúspešného, kým ten druhý vychutná zisk 62 centimetrov vysokej a 7,5 kilograma vážiacej trofeje. Ináč, tá vraj nemá zvlášť vysokú výrobnú cenu, aj keď pre Slováka je aj 10 tisíc švajčiarskych frankov dosť. Trofej bola vyrobená v Berne v roku 1966, po tom, čo si Real Madrid po 6. triumfe v LM natrvalo "privlastnil" predchádzajúcu. Futbalisti Bayernu Mníchov sa budú musieť vo finále Ligy majstrov proti Valencii zaobísť bez svojho spoluhráča Jensa Jeremiesa, 27-ročný stredopoliar má problémy s kolenom. Ináč nastúpia oba tímy v plnej sile. Oficiálne bude domácim tímom Bayern, budú mu teda patriť šatne AC Milána, v pozícii hostí bude Valencia, aj so šatňami Interu Miláno.
Rozhodcovia. V histórii európskeho klubového futbalu sa v úlohe hlavného rozhodcu finálového stretnutia pohárovej súťaže po tretí raz predstaví zástupca z Holandska. Dick Jol tak nadviazal na finálové účasti svojich krajanov Charlesa Corvera (1978) a Lea Horna (1957, 1962). Asistovať mu budú krajania Jaap POol a Willem van Veluwen, štvrtým je Jan Wegereef. Dick Jol, 45 - ročný Holanďan, doteraz pískal Bayernu tri stretnutia: v decembri 1998 bol na Old Trafforde pri remíze (1:1) Bayernu s Manchestrom, v minulej sezóne pri excelentom víťazstve Nemcov v Mníchove s Realom (4:1), v tejto zas pri potupnej prehre v Lyone (0:3). V novembri 1999 prvýkrát pískal zápas Valencie, Španieli v POhári UEFA porazili Girondins Bordeaux 3:0, ptom bol JOl pri ich štvrťfinálovej výhre s Laziom (1:0), v tejto sezóne hneď pri dvoch zápasoch: remíze (0:0) s Manchestrom na valencijskej Mestalle a štvrťfinálovej prehre s Arsenalom (1:2) na londýnskom Highbury. Tu dal žltú kartu hráčovi Valencie Fabianovi Ayalovi namiesto faulujúceho spoluhráča Jocelyna Anglomu, prípad musela riešiť UEFA.
Bezpečnosť nadovšetko. Talianska polícia je vraj pripravená, o bezpečnosť na San Sire sa pred, počas a po zápase bude starať 2 500 policajtov. S udržaním 60 000 fanúšikov Bayernu a Valencie vraj nebude problém, Taliani sa spoliehajú aj na to, že z hľadiska "fans" je nemecko - španielsky súboj lepší ako terebárs anglicko - nemecký, či anglicko - taliansky.
Víťazným rekordérom Ligy šampiónov môže byť Deschamps. Vôbec prvým futbalistom v histórii, ktorý vyhrá trikrát Ligu šampiónov s troma rôznymi klubmi, sa môže stať Francúz Didier Deschamps. Francúzsky záložník v drese FC Valencia zvíťazil v Lige šampiónov v roku 1993, keď v Mníchove jeho Olympique Marseille zdolal favorizované AC Miláno a v roku 1996 zas v Ríme vo farbách Juventusu Turín na penalty porazil Ajax Amsterdam. "Vyzerá to tak, že to bude posledné veľké finále v mojej kariére, o to je pre mňa významnejšie. Samozrejme, že by som pritom nechcel chýbať, to však bude záležať najmä od trénera Valencie," povedal jeden z najúspešnejších hráčov 90. rokov, ktorý v uplynulom desaťročí získal okrem dvoch víťazstiev v Lige šampiónov aj dva francúzske a tri talianske tituly, európsky Superpohár a v roku 1998 s Francúzskom aj titul majstra sveta. Deschamps priznal, že v súvislosti s finále Ligy šampiónov je preňho zvlášť frustrujúcou práve skutočnosť, či sa vôbec ukáže na trávniku. "To naozaj neviem. Bude to závisieť na tom, s akými hernými plánmi pošle tréner mužstvo na ihrisko. Momentálne sa však nad tým nechcem vzrušovať." V súvislosti s možným zlomením ďalšieho rekordu v európskych pohárových súťažiach je vraj v posledných dňojh okolo Deschampsa horúco. "Novinári mi vyzváňajú a pýtajú sa ma na to isté. A ja im odpovedám, nastúpim a Valencia vyhrá! Len dúfam, že to tak naozaj bude, aj v prvom aj v druhom prípade." Valencia sa stretne vo finále Ligy šampiónov s Bayernom Mníchov na milánskom San Sire. "To by mohla byť moja výhoda. San Siro je štadión, kde sa dá hrať výborný futbal, aspoň ja som sa tu ešte v drese Juventusu stále cítil výborne. Je to jedna krásna futbalová katedrála."
Doterajšie naj... Ligy šampiónov 2001/2002. Najlepším strelcom doterajšieho priebehu LM je hráč Realu Madrid Raúl, ktorý dal 7 gólov. Spomeňme aj šesťgólových, sú nimi Bywyer (Leeds), Elber (Bayern), Helguera (Real), Jardel (Galatasaray), Rivaldo (Barcelona), Scholes (Manchester) a Simone (Monaco). Medzi účastníkmi finále by mohli byť aj dvaja päťgóloví, teda Sánchez z Valencie a Mehmet Scholl z Bayernu, štyri góly má na konte ďalší hráč španielskeho finalistu Diego Alonso. Ten má na konte toľko gólov ako Henry z Arsenalu, pravda Francúz na ne potreboval 26 striel do priestoru brány. Stal sa tajk najčastejšie strieľajúcim hráčom doterajšieho priebehu LM, a to nielen v "kategórii" zásahov medzi žrde. S 22 strelami mimo brány kraľuje aj v tejto kategórii. Do tretice, Henry z Arsenalu, spolu so Smithom s Leedsu United sa najčastejšie lapili do ofsajdových pascí súperov - až 22-krát. Angličan bol najčastejšie faulujúcim hráčom Ligy šampiónov, má na konte až 46 faulov. Naopak, najčastejšie faulovaným hráčom bol Karagounis z Panathinaikosu. Najvyšším číslom v počte inkasovaných žltých kariet na hráča bolo číslo 5, dostali sa k nemu Ananko (Spartak Moskva), Baraja a Mendieta (obaja Valencia), Effenberg (Bayern), Foe (Lyon), Helguera (Real Madrid), Keown (Arsenal), Salihamidžič a Lizarazu (obaja Bayern). Smutným rekordérom v počte červených kariet je fenomenálny Zinadine Ziodane (Juventus), ktorý musel dvakrát predčasne pod sprchy.
Kedy padali góly? Zaujímavý je štatistický pohľad na to, v akých časových horizontoch doterajších stretnutí Ligy šampiónov padali góly. Zo 447 gólov padlo najviac v záveroch polčasov, úplne šokujúcich je 21 gólov v nadstavenom čase. Nuž, nielen u nás pridajú hráči, keď treba... Bayern sa však "trapasu" spred dvoch rokov, keď vo finále LM dostal od Manchestru United dva góly práve po 90. minúte, určite vyvaruje.
Medzi 1. a 15. minútou: 56
Medzi 16. a 30. minútou: 61
Medzi 31. a 45. minútou: 81
V nadstavenom čase 1. polčasu: 9
Medzi 46. a 60. minútou: 65
Medzi 61. a 75. minútou: 69
Medzi 76. a 90. minútou: 85
V nadstavenom čase 2. polčasu: 21
Čo ďalej? Návrat k Lige MAJSTROV? Bez ohľadu na to, ako finále Ligy šampiónov skončí, sa prezident UEFA Lennart Johansson domnieva, že by sa mala by sa vrátiť k pôvodnému formátu. "Mala by to byť opäť iba liga šampiónov a preto by sme mali zredukovať počet jej účastníkov. Ak sa na nej zúčastňuje tak veľa tímov, tak Liga majstrov už viac nie je Liga majstrov," povedal Lennart Johansson.
UEFA chce teda dôkladne prekontrolovať model Ligy majstrov a do konca roka sa má rozhodnúť, či v nej aj naďalej bude hrať 32 tímov. "Liga majstrov je najlepšia klubová súťaž na svete a takou zostane iba vtedy, ak budeme pozorní k tomu, čo chce futbalová verejnosť. Máme informácie, že fanúšikovia majú ťažkosti s účasťou na zápasoch dvoch paralelných líg - domácej a medzinárodnej," vyjadril sa výkonný riaditeľ UEFA Gerhard Aigner. Myslel asi na fanúšikov v západných ligách, našinec veru problémy s paralelnosťou kvalitných zápasov nepozná... Liga majstrov bola rozšírená z 24 účastníkov na 32 na začiatku sezóny 1999/2000. Opätovné zúženie by malo či mohlo nastať v roku 2003.
Autor: Pripravil Mojmír STAŠKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.