výcvikovom priestore Lešť s čiastočným vyvedením vojsk. Bude nadväzovať na podobné cvičenie, ktoré sa v minulom roku uskutočnilo vo výcvikovom priestore Libava v ČR. Na veliteľstve 1. mechanizovanej brigády (mb) Armády SR v Prešove sa včera, ako prípravná fáza septembrového cvičenia, začalo veliteľsko - štábne cvičenie. Zúčastnia sa ho príslušníci oboch armád a riadia ho zástupca veliteľa Pozemných síl Armády ČR genmjr. Jozef Fedorko a náčelník štábu operačnej a bojovej prípravy Veliteľstva pozemných síl Armády SR genmjr. Gašpar Hozman. Počas tohoto cvičenia štáb 1. mb, do ktorého sú začlenení aj príslušníci Armády ČR, spracováva základné dokumenty na operačné prevzatie zóny zodpovednosti od 7. mb Armády ČR, ktorá bola základom minuloročného cvičenia. Zároveň naplánuje reálne presuny vojsk do vojenského výcvikového priestoru Lešť.
Nepôjde o jednoduchú úlohu, pretože iba základný rozkaz k tomuto cvičeniu obsahuje 95 strán a 16 príloh. Je to dôsledok aj toho, že cvičenie bude prebiehať podľa štandardov NATO. Armáda ČR je totiž už jeho členom. NATO a členské armády majú iný systém štábnej práce, ako bol v Československej ľudovej armáde za čias Varšavskej zmluvy, a na tento systém prípravy operácií od minulého roku prešla aj Armáda SR. Predsa pociťuje určitý handicap, pretože Armáda ČR sa štandardom NATO riadi už od roku 1995. Ako sa vyjadril J. Fedorko, najväčším problémom Armády ČR pri zaraďovaní sa do štruktúr NATO je angličtina. Hoci veľa dôstojníkov tento veliaci jazyk v armádach NATO už ovláda, napriek tomu J. Fedorko priznal, že aj pre českých vojakov stále predstavuje bariéru. Spoločné cvičenie armád SR a ČR však nebude poznačené jazykovými problémami, čo podčiarkol aj zástupca veliteľa 1. mb v Prešove pplk. Igor Doboz, keď povedal:. "Po rozdelení sa vzťahy medzi príslušníkmi kedysi spoločnej armády určitým spôsobom prerušili, ale spoločné cvičenie je jednou z možnosti, kedy máme možnosť hovoriť o problémoch, ktoré sú podobné, aj keď majú svoje špecifiká."
Cvičenie Modrá línia v Lešti je rozhodujúcou akciou výcvikového roka. Jej zvládnutie sa zároveň stane zrkadlom práce dôstojníckeho zboru Armády SR. Zúčastní sa ho okolo 1 300 vojakov Armády SR a 200 vojakov Armády ČR a bude spojené s ostrými bojovými streľbami. O jeho rozsahu sa G. Hozman vyjadril, že to bude najväčšie cvičenie na území Slovenska od pádu bývalého režimu. Pôjde o obojstranne výhodnú spoluprácu, ktorá smeruje do budúcna, a podľa jeho slov, bude konkrétnym prínosom Armády SR k snahám o vstup do NATO. Cieľom i zámerom je precvičiť štáb a jednotky medzinárodných mierových síl pod mandátom bezpečnostnej rady OSN, ktorá požiadala NATO o podporu mierového procesu, ako aj asistenciu pri nastoľovaní mieru a stability v určenom regióne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.