primátor Jozef Prokeš a žilinská hlava mesta Ján Slota. Ten síce potvrdil účasť, ale z neznámych dôvodov napokon neprišiel.
Primátori sa na rokovaní Klubu K8 venovali najmä horúcej téme a tou je zabezpečenie reprezentácie miest a regiónov SR v sídle rozhodujúcich inštitúcií EÚ v Bruseli. Prerokovali návrh zmluvy o založení záujmového združenia miest a regiónov Slovenska a jeho stanovy. Zároveň poverili primátora Bratislavy Jozefa Moravčíka úlohou navrhnúť s pomocou zastupiteľského úradu v Belgicku vhodnú nehnuteľnosť a špecifikovať objem nevyhnutných finančných zdrojov na vytvorenie domu miest a regiónov v Bruseli. "Predložíme tieto dokumenty jednotlivým mestským zastupiteľstvám, ktoré majú kompetenciu rozhodovať o tom, že mesto vstúpi do nejakej štruktúry. Prijatím návrhov sme sa teda pripravili na ďalšie kroky," uviedol včera prešovský primátor Juraj Kopčák a dodal, že po skúsenosti z návštevy v Bruseli, kde primátori s hrôzou zistili, že všetky európske, ba aj prístupové krajiny EÚ majú v zahraničí svoje regionálne zastúpenie, rozhodli sa iniciovať konštituovanie slovenského zastúpenia.
Za problém však označil fakt, že na rozdiel od Slovenska všetky ostatné krajiny majú vytvorené regionálne štruktúry. Tie sa u nás pri zatiaľ nevytvorených vyšších územných celkoch (VÚC) musia suplovať. Na otázku, či nové združenie bude mať len reprezentatívny charakter, odpovedal banskobystrický primátor Ján Králik: "Z hľadiska predvstupových fondov si treba uvedomiť, že mechanizmus je veľmi zložitý na to, aby jednotlivé regióny dokázali pripraviť kvalitnú projektovú dokumentáciu. Našim cieľom preto bude byť pri zdroji informácií a v centre nechať pôsobiť vyškolených ľudí, ktorí dokážu osobným stykom predstavovať a presadzovať projekty regiónov."
V komuniké primátori ďalej deklarovali výhrady k návrhu novely zákona o rozpočtových pravidlách. Vyslovili sa za zachovanie súčasne platného pravidla, podľa ktorého podiely na daniach v správe štátu patria do vlastných príjmov rozpočtu obce, rovnako za stanovenie pravidla pre prijatie návratných zdrojov. Tiež pravidla, podľa ktorého návratné zdroje môžu byť použité len na pokrytie kapitálových výdavkov. Všetky ostatné obmedzenia, ktoré obsahuje novela, považujú za hrubý zásah do kompetencií samosprávy.
K8 konštatoval, že zákon o štátnej pomoci je v rozpore s ústavou SR a so zákonom o obecnom zriadení. Podľa primátorov obmedzuje samosprávy miest a obcí v ich zákonnom práve nakladať s majetkom. Na otázku, či podajú podnet na Ústavný súd, odpovedal primátor Kopčák : "Nie, zatiaľ sme o tom nehovorili, ale dáme vypracovať odborné stanoviská. Tento zákon totiž stanovuje povinnosť miest a obcí získať súhlas napríklad na predaj majetku pod trhovú cenu, rovnako na dotácie či už poskytovateľom verejných služieb, alebo inštitúciám na území mesta. Jednoducho neguje tie úlohy, ktoré zákon o obecnom zriadení ukladá."
V súvislosti s návrhom novely o obecnom zriadení K8 navrhuje do nej zakomponovať mechanizmy chrániace mestá a obce pred exekúciou daňových príjmov. Veľký priestor venovali aj otázkam reformy verejnej správy, hoci sa zdalo, že všetko už bolo povedané. Prijali záver, v ktorom žiadajú predstaviteľov politických strán zastúpených v NR SR a poslancov, aby prestali blokovať prijatie zákonov spojených s realizáciou reformy verejnej správy. Považujú ju totiž za základnú podmienku vstupu SR do európskych štruktúr a blokovanie bráni prístupu regiónov k finančným zdrojom EÚ.
Situáciu za všetkých primátorov komentoval Kopčák, keď povedal, že ak k reforme nedôjde ešte v tomto volebnom období, hrozí nám, že sa zaradíme medzi treťotriedne krajiny. Trnavský primátor Štefan Bošnák otvorene vyslovil svoje obavy nad tým, či bude politická vôľa realizovať reformu. "Kompromisy nikomu neprospejú a niektoré štátne orgány sú skutočne zbytočné. Diskusie o počte vyšších územných celkov sú zastieracím manévrom niektorých politických strán, aby nedošlo k decentralizácii verejnej správy. Mám obavy, že pri prejednávaní zákona o štátnej a verejnej službe nastanú problémy," dodal.
Podľa košického primátora Zdenka Trebuľu je reforma realizovateľná po etapách a bude pravdepodobne ukončená po 7 až 8 rokoch. Primátor Banskej Bystrice Ján Králik zase prezentoval názor, že už bolo dosť teoretickej prípravy a je načase, aby začala realizačná časť. "Musia už nastúpiť pragmatické hľadiská, teda vytvorenie vyšších územných celkov, aby sa regióny stali partnermi pre Európsku úniu," podčiarkol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.