oblasti Domaša. Na tento účel bola zriadená komisia pozostávajúca z pracovníkov odboru životného prostredia Krajského úradu v Prešove, identického odboru OÚ, tiež Povodia Bodrogu a Hornádu ako vlastníka pozemkov pri spomínanej vodnej nádrži a okresného hygienika. Členovia komisie posledné štyri víkendy strávili na Domaši pri zisťovaní majiteľov nepovolených stavieb.
Podľa vyjadrenia referenta odboru životného prostredia OÚ v Stropkove Karola Richvalského už majú zistených okolo 95 percent majiteľov týchto objektov. V oblasti pri obci Turany nad Ondavou a na druhej strane nádrže od Vaľkova po Tíšavu majú zistených 74 nepovolených objektov. "Všetky stoja iba pár metrov od vody a sú postavené na cudzom pozemku, teda pozemku, ktorý patrí Povodiu Bodrogu a Hornádu. Niektorí majitelia čiernych stavieb sa už natoľko vžili do úlohy vlastníka, že oplocujú priestor okolo objektov a tým zabraňujú v prístupe k vode návštevníkom. Nehovoriac o tom, že sú tam stavby, pre ktoré boli urobené záseky do svahu, čo môže spôsobiť zosuv pôdy," vyjadril sa pre náš denník K. Richvalský.
Zistenie majiteľov nepovolených objektov bola prvá fáza zámeru. V druhej fáze, ktorá sa začne v júni sa pôjde naostro. "Budeme komisionálne prechádzať každý objekt s tým, že musíme rozlišovať, či ide o stavbu z hľadiska stavebného zákona alebo nie. Následne budeme vydávať rozhodnutia o odstránení. Konať tiež bude Povodie Bodrogu a Hornádu," uviedol K. Richvalský. Pri stavbách na cudzom pozemku Povodie Bodrogu a Hornádu pristúpi k výzvam majiteľom nepovolených stavieb, ak toto nepomôže príde na rad súdna cesta. Existuje aj možnosť dočasného povolenia stavby, ale len v prípadoch, keď tieto možno zaradiť do občianskeho vybavenia. Napríklad dočasné povolenie môžu dostať predajné stánky. "Všetko však bude záležať od komisionálneho posúdenia. Vyjadriť sa musia všetky dotknuté orgány štátnej správy," dodal K. Richvalský. Aj spomínaná komisia vznikla kvôli tomu, že majitelia čiernych stavieb na Domaši obchádzali orgány štátnej správy a snažili sa zariadiť legalizáciu.
Pritom na území okolo Domaše až do 30. júna roku 2002 je v platnosti stavebná uzávera. Tá síce komplikuje zámery miestnej štátnej správy, samosprávy a podnikateľských kruhov na oživenie cestovného ruchu na Domaši, ale zatiaľ platí. A o ňu sa v prvom rade opiera štátna správa pri vyčisťovaní územia pri Domaši od nepovolených stavieb. "V podstate ide o ochranu vôd a tiež o stavby na cudzom pozemku. Najdôležitejšie je však, že Domaša má byť územím nadregionálneho významu a pohľad na tieto unimobunky pri vode vytvára dojem rómskych osád, čo skutočne nie je dobré," argumentoval K. Richvalský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.