sadia priesady. Mnohým sa však robia vrásky na tvárach pre nevysporiadané užívateľské a vlastnícke vzťahy. Tie sú často dôvodom sporov, ktoré sa vlečú aj niekoľko rokov a stalo sa takmer pravidlom, že z prieťahov sú obviňovaní "byrokrati" na úradoch.
Zaujímalo nás, ako situáciu vníma správny orgán, teda odbor pozemkový, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva (PPaLH) na Okresnom úrade (OÚ) v Prešove. "Evidovaných je 70 osád, v ktorých hospodári 3777 záhradkárov. Do konca apríla na náš odbor doručili 33 návrhov na začatie konania," uviedol pre náš denník zodpovedný pracovník odboru PP a LH Ladislav Senderák.
Zdôraznil pritom, že dôsledné preštudovanie každého podaného návrhu od archívnych materiálov až po preverovanie geometrických plánov a registrov pôvodného stavu trvá minimálne tri týždne. Už pri samotnom podaní návrhu vznikajú problémy. Ten si totiž vyžaduje rozsiahlu dokumentáciu, vrátane dohôd o zmene užívateľa spred roku 1991, kedy po období socializmu vznikli osady a doklady preukazujúce nezáujem, alebo odmietnutie vlastníkov pozemok predať. Veľa chýb sa vyskytuje pri nepresnom zapísaní parciel v dohode o odovzdaní pozemku. Rovnako ťažko sa identifikujú a porovnávajú parcely, lebo tie boli časom prečíslované. Výnimkou nie je ani to, že chybu urobí zhotoviteľ geometrického plánu, alebo registra pôvodného stavu a celý proces sa predlžuje. Podľa slov L. Senderáka, najväčšie problémy sú však s vlastníctvom k pozemkom. V mnohých prípadoch sú pozemnoknižní vlastníci už mŕtvi, dedičstvá po nich nevysporiadané, pričom ich právni následníci sa k nim hlásia.
"Zdôrazňujem, že zákon nepozná inštitút dediča, alebo domnelého vlastníka. S takým človekom nemôžeme vstúpiť do rokovania vo veci nájmu alebo odpredaja pozemkov. Zákonom nie je stanovené ani to, že správny orgán má povinnosť konanie prerušiť na čas vysporiadania dedičstva po nebohom vlastníkovi," vysvetlil. Na našu otázku, aký spôsob teda považuje za najjednoduchší, aby sa nestal nekonečným príbehom, nám odpovedal, že jediným ideálnym riešením je vzájomná dohoda o prijateľnej cene pre obe strany. Druhým riešením môžu byť zámenné zmluvy, ale jedným dychom poznamenal, že sa v svojej praxi s takým prípadom ešte nestretol. Skôr s tým, že všetci chcú postupovať zákonnou cestou, čo si vyžaduje veľa času. Na druhej strane, tí, čo sa dohodnúť nechcú využívajú všetky zákonné možnosti na to, aby predlžovali vysporiadanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.