ale niekedy veru aj na prežitie. Ak majú šťastie, stepujú potom v "šóroch" ako za boľševika. Je tu ďalší diel slovenskej nemocnice na okraji zdravého rozumu. Respektíve už mimo rozumu. Po lekároch sa dali štrajkovať magistri a magistre, tí najodviazanejší to dotiahli až k podateľni na úrade vlády, kde si aj po vzore doktorov zaskákali a zakričali. Kedysi to bolo o drámach a kolapsoch, dnes je to už fádne.
Lekárnická komora (SLeK) vyhlásila štrajk. Údajne preto, lebo si spomenula na 5 miliárd, ktoré lekárňam visia poisťovne. Fakturovaných a splatných zväčša ešte v minulom storočí. PhMr. nemajú veľké nároky, "iba" oddĺženie do haliera, inak... Inak čo?
Minister Kováč, ktorý toť nedávno "vybavil" štátnych doktorov a sestričky (maličkosť, 3 celé 4 desatiny MILIARDY), sa tvári, samozrejme, ako kostolná myš. Nemá. A vyhráža sa konfiškáciou licencií, keďže podľa neho čo zavretá prevádzkáreň, to porušený zákon. Dnes - presne týždeň po vyhlásení "protestu" - sa bude konečne rokovať. Kováčova výzva na prerušenie štrajku a nástup za pulty však zostala prepočutá.
Keďže kauza vyzerá komplikovane a aj sympatie verejnosti kolíšu, orientačne si povedzme, že v konflikte nie je jasné najmä to, ktorá zo strán má väčšiu porciu masla na hlave. Päť mld je síce päť mld, čin apatiekárov je však naozaj mimo práva, nemorálny a aj neopodstatnený. Kováč má pravdu, že ak chcú stiahnuť roletu, majú svoj úmysel nahlásiť okresnému farmakológovi (farmaceutovi?? - kto to má študovať? Na Slovensku po slovensky!), ktorý s tým musí vysloviť súhlas. Mravne je postup neospravedlniteľný, keďže pacientom môže jedna otvorená lekáreň na okres, ako zamýšľali, prekérne skomplikovať, ba v individuálnych prípadoch aj ohroziť život. Toto je neakceptovateľné.
Navyše aj preto, lebo žiadnu extra nespokojnosť SLeK pred rozhodnutím nesignalizovala, ani nežiadala o rokovanie s ministrom, ale hneď sa zvolil najradikálnejší krok. Dlhy poisťovní voči lekárňam sú chronické, nevznikli včera. Podobný pohyb avizovali napríklad pred rokom, len sa to potom celé utopilo v cirkuse okolo prezidentovej operácie. Pamätné je "povstanie" z roku 1998, keď to bol pre zmenu exminister HZDS, ktorý sa vyhrážal odoberaním licencií. A hoci im vtedy Javorský nepustil ani pesos, vospolok prežili dodnes. Dlhy síce o 2,5 miliardy za tri roky ešte narástli, nedá sa ale vôbec povedať, že by majitelia lekární a ich zamestnanci boli tí, ktorí by treli najväčšiu biedu. Skôr naopak, prosperujú vcelku dokonca nadštandardne, aj keď je známe, že lekárňami je Slovensko obsypané hustejšie, než kdejaký bohatý kút EU.
Kruciálna otázka znie, ako je možné, že pri miliardových pohľadávkach profesie si tlak trhu nevynútil žiadne zriedenie?! Takže opatrne s tým "existenčným ohrozením" a pod.; je dôvodné podozrenie, že liekový biznis vychádza v tom v celom zdravotníckom prepletenci ešte najlepšie. Napokon, prevádzkovanie lekární je podnikanie, do ktorého sa vstupuje úplne dobrovoľne. Majú isteže smolu, že je naviazané na neekonomizované zdravotníctvo, ktoré je obrovskou čiernou dierou.
Minister Kováč (podobne ako jeho predchodcovia) je zodpovedný za situáciu pochopiteľne tiež. Problém zdravotníctva ako komplexu je jednoducho neriešiteľný v mantineloch rezortu, hĺbková reforma patrí na stôl vlády, kam ju zatiaľ neposunul. Samozrejme s tou výnimkou, keď ktorási profesná skupina príde s navyšovaním platov či pýtať dlžné peniaze, čo sám riešiť nevie. Ako naposledy pri nátlakovej akcii LOZ, keď spoločne podojili štát o spomenuté 3,4 miliardy. Teda podojili - vtip je práve v tom, že sa schválilo navýšenie taríf a teraz sa už "iba" hľadajú zdroje.
A sme na mieste, priamo v epicentre, kde je zakopaný pes; prebudenie lekárnikov je iba a presne o tom, že v situácii, keď počnúc Kováčom a končiac všetkými svätými nikto nevie, odkiaľ sa na doktorské platy zoberie, sa magistri a magistre vyľakali, že ich nároky sa odsúvajú kdesi "do nevidím". Chytili zlú predtuchu, že keď nezačnú aj oni kričať, z deravých poisťovní už nevytlčú ani korunu. O tom je predovšetkým tento štrajk, o ktorom dnes povedú reč Kováč a SLeK.
Nech rokovania dopadnú akokoľvek, môžeme si byť istí, že nasledovať budú súkromní lekári, ktorí sú už nachystaní tiež. A potom ďalší. Cyklus je nekonečný. Až kým sa systém definitívne nezrúti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.