viacerých poslancov správa mohla mať okolo päťdesiat strán, ale neobsahovala žiadne senzačné pasáže a okrem politického extrémizmu sa politike ako takej vôbec nevenovala.
Podľa našich informácií Mitro v správe uviedol napríklad presný počet odpočúvaných telefónnych staníc, na ktoré dali povolenia príslušní sudcovia. Má ísť približne o päťsto telefónov. V rokovacej miestnosti parlamentu sa o tomto údaji hovorilo po prvýkrát v histórii.
Problémom je podľa Mitra organizovaný zločin, ktorý preniká do polície, justície, colnej správy a ďalších orgánov štátneho aparátu.
Naopak v pasáži o pravicovom a ľavicovom extrémizme konštatoval, že nie je žiaden dôvod na mimoriadne znepokojenie.
Mitro sa poslancom posťažoval na malý rozpočet, ktorý neumožňuje primeraný nákup novej techniky, áut a údržbu objektov patriacich SIS.
Poslanci tvrdia, že Mitro sa vyhol informáciám o zahraničnom pôsobení jeho organizácie. V tejto súvislosti hovoril o tom, že SIS úspešne spolupracuje s partnerskými tajnými službami skupiny MEC (Stredoeurópska konferencia). MEC združuje tajné služby krajín strednej Európy a niektorých krajín NATO. V čase, keď bol riaditeľom SIS I. Lexa, slovenská tajná služba bola z tohto klubu demokratických krajín vylúčená.
Veľký priestor bol v správe venovaný protizákonným aktivitám ohrozujúcim hospodársku bezpečnosť štátu. SIS sa v tejto súvislosti podľa Mitra zameriava na aktivity súvisiace s tunelovaním veľkých firiem.
Zaujímavá bola pasáž správy venovaná niektorým náboženským sektám, členovia ktorých konajú nad rámec zákona. V. Mitro venoval osobitnú pozornosť tzv. scientologickej cirkvi, ktorá mala rozvíjať svoje aktivity cez legálne spoločnosti. Prostredníctvom komerčných aktivít a najmä kurzov zameraných na rozvoj osobnosti scientológovia získavali detailné informácie o rôznych osobách. Mitro upozornil na napojenie scientológov na firmy z oblasti informačných technológií a na bližšie nešpecifikovaných predstaviteľov najvyšších štátnych orgánov.
Riaditeľ SIS sa v správe zmienil aj o tom, že v najbližšom čase tajná služba rozšíri svoj záber aj na počítačovú kriminalitu a hackerov, ktorí sú schopní ohroziť veľké informačné siete štátnych inštitúcií, bánk a veľkých podnikov, čím by mohli vzniknúť nevyčísliteľné škody. Hackeri sa podľa neho doteraz na Slovensku síce prejavovali, ale nespôsobili žiadne vážnejšie problémy.
Mitro poukázal aj na podiel SIS na legislatívnych aktivitách, ktoré súviseli s otázkami národnej bezpečnosti.
Riaditeľ SIS Mitro naposledy vzbudil pozornosť pred dvoma rokmi, keď po svojom druhom nástupe do funkcie predložil parlamentu správu, v ktorej odhalil mnohé prehmaty a nezákonné aktivity bývalého riaditeľa služby Ivana Lexu a ďalších vysokých funkcionárov. Kým prvá Mitrova správa bola "trhákom", jeho včerajšie vystúpenie bolo bežnou rutinou.
Známa je aj jediná parlamentná správa bývalého riaditeľa tajnej služby I. Lexu, ktorá na rozdiel do Mitrovych nebola tajná. Lexa sa v nej venoval činnosti politických strán, kritických novinárov, predstaviteľov cirkvi a aktivistov tretieho sektora. Jeho vystúpenie bolo jasným dôkazom o tom, že počas tretej Mečiarovej vlády bola SIS zneužívaná na politické účely.
Autor: pt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.