vyše dvojmiliardový dlh mesta a reštrukturalizuje ho na dlhé 10 až 15-ročné obdobie. Viceprezident Gernot Daumann nám pri návšteve Košíc pred dvoma týždňami optimisticky povedal, že po reštrukturalizácii bude budúcnosť mesta Košice "farebnejšia".
Ako sa Korzár dozvedel, predvčerom prebehlo rokovanie v ústredí PKB v Žiline, na ktorom sa okrem riaditeľa košickej pobočky zúčastnil aj primátor mesta Zdenko Trebuľa.
Riaditeľ košickej pobočky PKB Imrich Urbančík, ktorého sme včera oslovili, nechcel bližšie konkretizovať stanovisko Dexie.
"Nerád by som sa k tomu zatiaľ vyjadroval. Všetko je totiž ešte stále v štádiu rokovaní, máme pripravených viacero alternatív. Reštrukturalizácia dlhu mesta je ešte zložitejšia a požiadavky Dexie ešte náročnejšie, ako sme predpokladali. Nepomáha nám ani vnútropolitická situácia na Slovensku, ktorá nepraje rýchlemu spusteniu reformy verejnej správy. Práve od nej sme veľa očakávali, na mesto by prešli nielen kompetencie, ale aj finančné toky. V hre zostáva transformácia viacerých podnikov, ako sú energetika, vodárne a kanalizácie, čo by mohlo prispieť k zlepšeniu finančnej situácii mesta," zdôraznil Urbančík.
Na otázku, v akom štádiu je prevod mestských lesov do majetku štátu, ktorý pri svojej návšteve Košíc verejne podporil minister pôdohospodárstva P. Koncoš, odpovedal:
"Ani táto záležitosť nie je dotiahnutá. Vláda sa teraz zaoberá svojou rekonštrukciou, vnútrokoaličné roztržky riešenie odďaľujú."
Základná podmienka Dexie zostáva. Mesto najprv musí znížiť 2,2-miliardový dlh najmenej o jednu miliardu predajom majetku alebo inými spôsobmi, až potom môže banka pristúpiť k reštrukturalizácii. V decembri vo svojom vystúpení pred poslancami I. Urbančík zdôraznil, že PKB by nemala problém prebrať celý 2,2-miliardový balík dlhov.
"Problém je však v tom, že mesto pri terajších celkových príjmov by ho nevedelo splácať. Nech mu to rozložíme na akékoľvek dlhé obdobie s akoukoľvek možnosťou odkladu splátok. Pri príprave rôznych alternatív ideme cestou opačného algoritmu. Vyrátali sme, koľko môže mesto splácať ročne, vyšlo nám, že 180 miliónov korún a od toho sa bude musieť odvíjať aj konečný bankový produkt," uviedol vtedy Urbančík.
Jednou z možností je poskytnúť 500-miliónový úver dvom zdravým mestským spoločnostiam, a to Tepelnému hospodárstvu a Mestským lesom, s.r.o. Proces reštrukturalizácie by mohol bez problémov naštartovať, keby sa mestu podarilo predať mestské lesy, alebo ich za finančnú úplatu previesť do majetku štátu. Kedy sa tak stane, zatiaľ nevie nikto odhadnúť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.