sčítací komisár bytový a domový list i list obyvateľa občanovi nedoručí, mal by zavolať alebo osobne prísť na obecný, resp. miestny úrad a upozorniť na nedostatky," vysvetlil nám včera riaditeľ Krajskej správy Štatistického úradu v Košiciach Ing. Emil Kočiš.
"Komisár sa musí preukázať identifikačným preukazom. O tom, kto je sčítacím komisárom vo vašom obvode, vás musia informovať na miestnom úrade. Sčítacieho komisára do bytu vpustiť nemusíte, jeho úlohou je priniesť a odniesť tlačivá, vysvetliť prípadné nejasnosti, aby boli listy vyplnené správne," zdôraznil Kočiš.
Sčítací komisári musia do 10. júna pozbierať vyplnené tlačivá vo svojom obvode, občanov by mali navštevovať v hodinách, ktoré si buď dopredu dohodnú oznámením na lístočku vyvesenom na bráne, alebo počas voľných dní, či vo večerných hodinách.
Ako sme sa ďalej dozvedeli, ak občan necíti dôveru voči komisárovi, môže zaniesť vyplnené tlačivá osobne na miestny úrad, kde ich priradia k príslušnemu obvodu.
A čo v prípade, že sa niektorý občan rozhodne sčítanie odignorovať a lístočky jednoducho hodí do koša?
"Podľa zákona o sčítaní môže Štatistický úrad uložiť pokutu až do výšky 100 tisíc. Zdôrazňujem slovíčko môže. Štatistický úrad a jeho pracovníci nechcú ísť cestou nejakého vyhrážania sa občanom pokutami, za dôležité považujeme presvedčiť občanov argumentami, prečo je dôležité sčítania sa zúčastniť," odpovedal E. Kočiš.
"Ide o prvé sčítanie v samostatnej Slovenskej republike, takže by sme mali chcieť vedieť, ako na tom sme. Nie je to slovenský výmysel, sčítanie sa realizuje v 150 krajinách sveta. Výsledky budú mať význam nielen pre naše ďalšie vlády a parlamenty, ale aj pre Európsku úniu, ktorá hlavne v predvstupovom období potrebuje vedieť určité štatistické údaje zo Slovenska. Vyplnenie troch listov netrvá dlhšie ako desať minút, takže občanom by nemalo spôsobiť žiadne straty času. Poprosil by som ich, aby listy vyplnili pravdivo a čitateľne. List obyvateľa dostane každý člen domácnosti, teda aj deti, za ktoré ich vyplnia rodičia."
Zatiaľ sa žiadne mimoriadne problémy nevyskytli, akurát na Luniku IX budú musieť vyškoliť nových komisárov, keďže viacerí sa rozhodli túto prácu nerobiť.
"Obec vyberie ďalších, ktorých budeme školiť dovtedy, kým to nezvládnu. Viacerí sa rozhodli nerobiť to aj preto, že by im boli krátené sociálne dávky, keďže by dostali peniaze na dohodu za prácu sčítacieho komisára. Každý komisár dostane odmenu 10 Sk za list obyvateľa, a po 5 Sk za domový a bytový list," uzavrel Kočiš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.