činov, čo je o 40 viac ako v roku 1999. Vyplýva to zo Správy o bezpečnostnej situácii v SR, ktorú včera prerokovali a vzali na vedomie poslanci Národnej rady SR (NR SR).
V súvislosti s organizovanou trestnou činnosťou začiatkom vlaňajšieho roka bolo z 39 skupín (z toho štyri cudzinecké) 20 organizovaných a 19 zločineckých. V priebehu roka bolo deväť skupín rozložených - z nich šesť organizovaných a tri zločinecké (napr. okolo Kolárika, Milera a Nekla, zločinecká skupina okolo Borženského). K 31. decembru 2000 bolo evidovaných 27 skupín, z nich 16 organizovaných (dve cudzinecké) a 11 zločineckých.
Zlúčenie Železničnej polície s Policajným zborom zostáva otvorené
Poslanci včera neschválili vládny návrh zákona o zlúčení Železničnej polície s Policajným zborom. Ján Jasovský v mene poslaneckého klubu HZDS predložil návrh, aby sa nepokračovalo v ďalšom rokovaní o tomto bode programu. Zákonodarci návrh schválili.
Problematike zákona, ktorý by mal nadobudnúť účinnosť v júli tohto roku, sa pritom venovali väčšiu časť dopoludňajšieho zasadania. Viacerí opoziční poslanci, najmä z HZDS, vystúpili s negatívnym postojom k danému zákonu. Jasovský sa vyjadril za zachovanie súčasného stavu Železničnej polície, jeho stranícky kolega Roman Hofbauer poukázal na absenciu vecného zdôvodnenia predloženého riešenia.
Do diskusie sa zapojil aj bývalý minister vnútra Ladislav Pittner, ktorý obhajoval nevyhnutnosť prijatia tohto zákona. Viackrát pred poslancami zdôraznil, že nedôjde k zrušeniu Železničnej polície. Aj minister spravodlivosti Ján Čarnogurský, dočasne poverený vedením rezortu vnútra, sa snažil zákonodarcom vysvetliť, že Železničná polícia zostane zachovaná, iba jej riadenie bude podliehať Policajnému zboru. Podľa jeho slov je z hľadiska integračných ambícií SR dôležité jednotné velenie ozbrojených zborov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.