najnižší i najvýchodnejší bod našej republiky. Mnohé z týchto miest sú verejnosti dobre známe, niektoré však menej a sú aj také, ktoré pozornosti ľudí akosi unikajú. V našej rubrike budeme postupne putovať východom a predstavovať vám tie miesta, ktoré skutočne stoja za to...
Jedným z fenoménov, na ktoré sú slovenské pohoria skutočne bohaté, sú podzemné krasové priestory. Výnimkou nie je ani územie Tatranského národného parku, kde v krasových oblastiach Belianskych Tatier a Čerevných vrchov existuje množstvo jaskýň a priepastí. Sprístupnená je však jediná - Belianska jaskyňa pri Tatranskej Kotline.
Národná prírodná pamiatka Belianska jaskyňa sa nachádza v severovýchodných svahoch Kobylieho vrchu. Jej umelo vybudovaný vchod leží v nadmorskej výške 883 metrov, dĺžka podzemných priestorov je 2350 metrov, sprístupnených je 1370 metrov, doba prehliadky činí 70 minút. Priemerná teplota v jaskyni je 5,2 stupňa Celzia. Pravdepodobne ju poznali už zlatokopi v roku 1731, znovuobjavená cez pôvodný vchod bola v roku 1881 J. Huszom a J. Brixom a čiastočne ju sprístupnili už o rok neskôr, teda ako jednu z prvých jaskýň na Slovensku. Už v roku 1896 bola elektricky osvetlená, čo ju v tomto smere radí na popredné priečky na celom svete.
Jaskyňa vznikla v tmavých strednotriasových vápencoch koróznou a eróznou činnosťou tokov, ktoré odvodňovali južnú časť Belianskych Tatier. Voda prenikala puklinami, miestami vytvárala aj podzemné vodopády, ktoré rýchle odnášali materiál a vytvárali sa tak podzmené priestory. Dochádzalo tu ku rúteniam stropov a stien, čo potvrzdujú mohurné skalné bloky a balvany, 45 metrov hlboká priepasť v Hlbokom dóme, niektoré ďalšie priepasti a komíny, ako aj pomerne veľká členitosť jaskyne.
Belianska jasnyňa má atraktívnu výzdobu, ktorú tvoria sintrové povlaky, kvapľové záclony, stalagmity v podobe indických pagod, sintrové hrádzky s viacerými jazierkami, ktoré sú v týchto miestach veľmi atraktívne. Prehliadka vedie zo vstupnej chodby cez Dóm trosiek, Hlboký dóm, Biely dóm, Hudobnú sieň, Veľký dóm, Zrútený dóm, Palmovú sieň, Dlhú chodbu, Vysoký dóm a Dóm objaviteľov späť ku vchodu.
Pochopiteľne, Beliansku jaskyňu ako všetky podzemné priestory chráni zákon, navyše, leží na území národného parku. Po roku 1978, kedy z dôvodov ochrany prírody uzavreli pre turistov hrebeň Belianskych Tatier, sa stala jednou z hlavných atrakcií tejto časti nášho najvyššieho pohoria.
BEDEKER
Otvorené: Denne okrem pondelkov, 15. 11. až 15. 12., 24. - 26. 12. a 1. 1.
Cenník: Vstup dospelí 90 Sk, študenti, vojaci a dôchodcovia 70 Sk, deti do 15 rokov 40 Sk. Foto 100 Sk, video 200 Sk.
Prístup: Z Tatranskej Kotliny po žltej značke 20 minút po žltej značke ku vstupnému areálu.
Zaujímavosti okolia: chodník Monkova dolina - Široké sedlo - Kopské sedlo v Belianskych Tatrách, Ždiar, Dolina Kežmarskej Bielej vody, Dolina siedmych prameňov, Dolina Zeleného plesa, Veľká Svišťovka (2023 m), Jahňací štít (2230 m).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.