životného štýlu, veď sa stali aj námetom úspešnej pesničky, čo im pridalo na príťažlivosti medzi niektorými skupinami obyvateľstva. Jeden čas sa dokonca uvažovalo aj o usporiadaní oficiálnej súťaže tvorby sprejerov. Lenže to by im asi ubralo podstatnú časť motivácie, pretože najradšej umiestňujú svoje výtvory na čím nedostupnejších miestach a hlavne na plochách, ktoré sú zásadne vo vlastníctve niekoho iného. Preto maľujú tajne a zdá sa, že najväčším potešením pre nich je riziko.
Nakoniec, aj v Prešove vidíme graffiti na každom kroku. Niektoré sú naozaj pekné, ale v každom prípade ide o protispoločenský jav. Bojovať proti nemu represívne sa už skúšalo, ale výsledok nie je taký, aké boli očakávania. Hromžia najmä majitelia objektov, múry ktorých z večera do rána sa stali terčom aktivity sprejerov. Veď odstraňovanie graffiti - to sú ďalšie náklady a peňazí nikdy nie je dosť. Ešte horšie je, keď sa graffiti objavia na kultúrnych pamiatkach a sochách.
Predsa sa však našiel "liek" aj proti graffiti. Ide o prípravky nemeckej výroby, ktoré po nastriekaní odstránia graffiti bez poškodenia fasády. Ďalší druh prípravku sa dá použiť preventívne. Po jeho nanesení na plochu úsilie sprejera bude márnym. Sprej sa jednoducho na fasáde neuchytí. Výhodou prípravku je to, že je ekologický a dá sa požiť prakticky na všetky podklady ako sú tehla, kameň, betón a podobne. Minulého roku ukážka účinnosti tohoto prípravku bola uskutočnená v Bratislave na Slavíne a zdá sa, že podobná služba bude potrebná aj v Prešove.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.