zväčšuje. Existuje však možnosť, ako urýchliť nástupný termín operačného výkonu. Touto alternatívou je autotransfúzia, o ktorej sme sa porozprávali primárkou Transfuziologického oddelenia FNsP na triede SNP v Košiciach MUDr. Máriou Jandošekovou.
Čo znamená pojem autotransfúzia?
"Autotransfúzia je transfúzia krvi alebo zložky krvi, ktorá sa dáva darcovi-príjemcovi.Autológny odber krvi je možné robiť v prípade plánovaných operácií, pri ktorých predpokladáme väčšiu stratu krvi. Je to najmä pri plastických operáciách, ortopedických, urologických a chirurgických výkonoch, ako i pri gynekologických operáciách, ba aj v prípade tehotenstva, ak predpokladáme, že skončí cisárskym rezom. Ide vlastne o odber krvi od pacienta, ktorá sa mu v priebehu operácie, alebo po operácii naspäť vráti. Preto sa aj volá autotransfúzia."
Prečo sa začali robiť autotransfúzie?
"Jedným z dôvodov je skutočnosť, že krvi nikdy nie je dosť. Krv od cudzieho darcu voláme alogénna krv, na rozdiel od spomínanej autológnej. Táto alogénna krv však napriek našej snahe a snahe ľudí, ktorí sa rozhodnú nezištne darovať krv, nemusí byť vždy najlepším riešením. Predsa sa stanú aj prípady, kedy je nedostatok určitých skupín krvi. Alebo môže ísť o pacienta, ktorý má zvláštne krvnoskupinové antigény, to znamená, že nemôže prijať cudziu krv. Vzniká tu potom neriešitelná situácia, lebo tento pacient vytvára protilátky proti cudzím krvinkám. Kvôli takýmto prípadom vznikla myšlienka autotransfúzie. Nejdne o nový objav, pretože autotransfúzia sa výraznejšie začala používať už v 50-tych rokoch. Ďalším dôvodom prečo sa rozhodnúť pre autotransfúziu je to, že transfúziou od darcov sa môže preniesť celý rad vírusových ochorení. Samozrejme, my darcov vyšetrujeme na povinné markery, ako sú napr. protilátky všetkých druhov žltačiek, protilátky proti HIV 1,2 (vírusy spôsobujúce AIDS), pečeňové testy či protilátky proti syfilisu a vírusu CMV (cytomegalovírus). Toto sú najčastejšie príčiny prenosu infekcií krvou. Napriek tomu sa môže stať, že pacient je v čase odberu v tzv. imunologickom okne. Znamená to, že darca je už nakazený a ešte nevytvoril protilátky. V prípade AIDS táto doba môže byť aj niekoľko týždňov. Ak takúto krv odoberieme, tak infekciu prenesieme aj keď ju laboratórne ešte nediagnostikujeme."
Kto môže dať krv sám sebe?
"Pred plánovaným chirurgickým výkonom môže dať pacient krv sám sebe ak nemá závažné ochorenie, ktoré to vylučuje a ak má dobrý krvný obraz. Vekové obmedzenie, také ako pri transfúzii, neexistuje. Darovať samo sebe krv môže už aj 3-4 ročné dieťa ak sa s ním už dá komunikovať a horná hranica môže byť pri dobrom zdravotnom stave aj 70 rokov. Pri autológnom odbere sú pritom široké možnosti jej využitia, pretože nemá žiadne špecifické kontraindikácie. Darovať krv sám sebe môže človek so zvláštnou krvnou skupinou, ako aj nakazený vírusom, s vysokým krvným tlakom, cukrovkou či nádorom, vrodenou vývojovou chorobou, atď. Jedinou výnimkou je sepsa, čiže veľká bakteriálna infekcia v krvi, sprevádzaná vysokou horúčkou."
Čo musí pacient urobiť pred autotransfúziou?
"Povinnosťou každého lekára je pacientovi čakajúcemu na operáciu ponúknuť možnosť autotransfúzie. Zároveň má byť informovaný o výhodách autológnych transfúzií ako aj o komplikáciách alogénnych odberov krvi. Svoj súhlas potvrdí podpisom. Ošetrujúci lekár potom vyplní žiadanku na autológny odber krvi na transfúzne oddelenie buď k nám na triedu SNP alebo do Krvného skladu v Nemocnici L.Pasteura alebo na Transfuziologickom oddelení nemocnice v Šaci. Expirácia červených krviniek je 35 dní a ak pacient potrebuje viacero jednotiek krvi, táto sa mu odoberá asi tak v týždňových odstupoch. Ak má pacient problémy s hybnosťou a prichádzame my za ním. Tento odber krvi je populárny najmä u tehotných žien, u ktorých odber prebieha za prítomnosti gynekológa a monitorovania oziev plodu."
Koľko ľudí približne využíva autotransfúziu?
"U nás vo FNsP sme zaznamenali minulý rok okolo 13 000 odberov, z toho asi 300 autológnych. Sú to len necelé 3%, čo je veľmi málo (v Krvnom sklade vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura, kde sa robia len autotransfúzne odbery ich zaznamenali 280 a Transfuziologické oddelenie v Šaci vykonalo 1% autotransfúzií od začiatku ich činnosti, t. j. od mája minulého roku pozn. aut.). Napríklad v USA to bolo minulý rok až 10% ľudí, ktorí túto možnosť využili. Ako som už spomenula, toto číslo môžu zvýšiť lekári, ktorí o možnostiach autotransfúzie budú pacientov neustále informovať, ale aj samotní pacienti, požadujúci tento spôsob odberu krvi pred operáciou."
Autor: Andrea Hrabinová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.