štúdium získal vo Veľkej Británii a keďže je kráľovským zvykom mnohoženstvo, panovník má šesť žien a dve snúbenice. Jeho otec kráľ Sobhuza mal do 35 rokov asi 40 žien. Nikto nikdy sa neodvážil jeho voľbu napadnúť. Lenže časy sa menia aj v Svazijsku a tlač sa úplne neočakávane odvážila spochybniť tradičný manželský život svazijských kráľov.
Čo sa stalo? Jedným z najslávnejších rituálov je každoročný tzv. tanec s rákosím na oslavu žien a mladých dievčat. Cestou na oslavu dievčatá trhajú rákosie a ozdobujú ním potom steny kráľovského paláca. Dievčatá sú bosé a s obnaženým poprsím. Prichádzajú na oslavy predovšetkým preto, lebo kráľ si na týchto jarných oslavách vyberá svoju ďalšiu ženu. Šesť kráľovských žien, jedna snúbenica a húf detí sa prizerali, akú si kráľ vyberie nevestu. Pre ktorú sa rozhodne, pred ňu zapichne do zeme čiernu palicu ako znamenie, že je jeho vyvolenou. Keď sa ňou stala 18-ročná kráska Senteri Masango, nastali problémy. Spôsobila ich tlač, ktorá podľa príkladu z krajín, kde je tlač slobodná, dovolila si kritizovať kráľovu voľbu.
Pátrali dokonca v jej minulosti. Pripustili, že ôsma manželka je krásna, dokonca ako slnko, ale upozornili, že nedokončila štúdium pre zlú dochádzku a nedostatok disciplíny.
Kráľ pochopil kritiku ako útok proti sebe a najmä proti historickým kráľovským tradíciám. Aj keď bol konštatovanie o štúdiu pravdivé, šéfredaktor novín The Times Sunday Bheki Makhubu bol pozbavený funkcie, noviny zastavili. Objavili sa v inom formáte a s iným vedúcim. Tak je to so slobodou tlače po svazijsky.
Autor: Ti/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.