manželom bývala, ale tak, aby patril iba jej. Môže si v prípade eventuálneho rozvodu budúci zať nárokovať nejaké práva k takto darovanému bytu?
Zn.: Byt a nové manželstvo
ODPOVEĎ: Predpokladáme, že ide o byt vo vašom vlastníctve, teda nie byť družstevný alebo obecný. Vlastný byt môžete darovacou zmluvou previesť dcére, ktorá sa tak stane jeho výlučnou vlastníčkou zapísanou na liste vlastníctva v katastri nehnuteľností. Pokiaľ dcéra získa byt ako dar, nie je rozhodujúce, či jej ho darujete pred sobášom alebo po ňom. Byt v osobnom vlastníctve získaný na základe darovacej zmluvy nebude súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva budúcich manželov. Môžete ho darovať aj vnučke. Pri uzatváraní darovacej zmluvy musí však príslušný súd podľa miesta jej bydliska vopred vysloviť za ňu súhlas, pretože je ešte maloletá a nemá spôsobilosť na taký právny úkon ako je prijatie darovaného bytu. V takom prípade potom so súhlasom súdu bude darovaciu zmluvu podpisovať jej matka ako zákonná zástupkyňa. Matka by za dcéru vykonávala i bežné úkony spojené s hospodárením bytu. Právne úkony za maloletého vždy schvaľuje súd.
OTÁZKA: Po niekoľkomesačnej známosti so ženatým mužom som otehotnela a všetko nasvedčuje tomu, že nastávajúci otec môjho syna, ktorý sa má narodiť v septembri , otcovstvo uznať dobrovoľne nemieni. Aj preto, že ide o kolegu z práce, nerada by som spôsobovala nejakú aféru, ale ako mám postupovať v prípade, že otcovstvo neprizná?
Zn.: Určenie otcovstva
ODPOVEĎ: Zákon o rodine ustanovuje tri tzv. domnienky otcovstva. Domnienky preto, lebo otcovstvo sa nedá určiť s absolútnou istotou, iba s určitou i keď vysokou mierou pravdepodobnosti. Prvá domnienka ustanovuje, že za otca dieťaťa sa považuje manžel matky. Táto domnienka svedčí manželovi matky dokonca aj po rozvode, ak sa dieťa narodí v čase do uplynutia trojstého dňa od právoplatnosti rozvodového rozsudku a matka sa medzitým nevydala. Podľa druehj domnienky sa za otca považuje muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov. Musí sa urobiť pred príslušným okresným úradom, v ktorého matrike je alebo bude dieťa zapísané. Takto sa môže určiť otcovstvo aj k ešte nenarodenému dieťaťu, ak je už počaté. Ak teda dôjde k súhlasnému vyhláseniu rodičov ešte pred jeho narodením, zapíše sa otcovstvo voči dieťaťu do matriky až po jeho narodení. Ak takto označený muž otcovstvo neuzná, čo môže byť váš prípad, môžete podať návrh na príslušný okresný súd v obvode ktorého bude mať dieťa trvalé bydlisko, aby určil otcovstvo. Súd ho určí podľa tretej domnienky, podľa ktorej sa za otca dieťaťa považuje muž, ktorý s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neuplynulo menej ako 180 a viac ako 300 dní, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti. Ak označený pravdepodobný otec otcovstvo neuznáva, bude treba vykonať krvné testy, prípadne testy DNA. U detí možno krvnú skúšku vykonať až po dosiahnutí jedného roka ich veku.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.