úradne neexistuje?
"Keďže mám 51 rokov, platím si už tri roky dôchodkové pripoistenie. Minulého týždňa sa mi však ozval správca môjho účtu, že pri kontrole mojich údajov zistil, že vôbec nie som zaregistrovaný v centrálnej evidencii obyvateľstva," prezradil nám náš čitateľ, pôsobiaci ako vysokoškolský učiteľ na istej slovenskej univerzite.
"Správca účtu ma požiadal, aby som celú záležitosť dal do poriadku, pretože môžu potom nastať problémy. Trochu som sa nad touto informáciou pobavil, pretože keď nie som v evidencii, znamená to, že nejestvujem a preto by som teoreticky nemusel platiť ani dane," s úsmevom dodal. Podľa jeho slov sa s nepresnosťou v oficiálnych dokladoch stretla aj jeho kolegyňa:
"Tá na rozdiel odo mňa je v evidencii, ale na úrade jej prezradili, že to isté rodné číslo ako ona má ešte jedna osoba."
Táto kuriózna situácia nás zaujala a preto sme sa rozhodli pátrať, čo vtedy, keď zistíte, že nie ste vôbec registrovaný. "Netuším, ako sa takáto vec vôbec môže stať. Mohlo to byť ešte v roku 1992, keď sa delila databáza medzi Slovenskou a Českou republikou. Myslím si však, že v kartotékovej časti určite existuje, len ho nenahodili do počítača. Podľa mňa ho v policajnej evidencii určite majú. Pretože do našich evidencii sa nemôže dostať hocikto, len vyškolený pracovník cez dané heslo, pochybujem o tom, že by informácie poskytli agentovi poisťovne. Skôr ho nemajú evidovaného na príslušnom úrade v mieste bydliska," informovala nás hovorkyňa KR PZ v Košiciach JUDr. Jarmila Petrová. Keď však skutočne k takémuto prípadu dôjde, radí postupovať nasledovne:
"Občan by sa mal prihlásiť na príslušnom Okresnom riaditeľstve policajného zboru v mieste trvalého bydliska aj s občianskym preukazom. Tam ho už do evidencie doplnia. Tak isto by mal riešiť tento problém aj s miestnym úradom v mieste bydliska."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.