roku 2004 a verí, že medzi prvými novými členmi bude aj Slovensko.
"Som presvedčený, že budeme mať nových členov pred budúcimi voľbami, ktoré budú v lete 2004. Chceme urobiť všetko pre to, aby to bolo možné," povedal Brok, ktorý bude na budúci týždeň spolu s podpredsedom Guidom Podestom zastupovať Európsky parlament na stretnutí s predsedami národných parlamentov kandidátskych krajín v Bratislave.
Súčasná slovenská vláda dosiahla podľa neho v porovnaní s minulosťou obrovský pokrok a Slovensko postupuje na ceste do EÚ veľmi dobre. "Verím, že ak terajšia vláda bude pokračovať vo svojej práci, Slovensko môže dosiahnuť svoj cieľ (vstúpiť medzi prvými spoločne so susednými krajinami)," uviedol Brok. Ďalším argumentom za skoré prijatie SR je podľa neho otázka vonkajších hraníc únie, ktoré by boli omnoho dlhšie, ak by Slovensko ostalo na rozdiel od Maďarska, Poľska a Česka pred bránami EÚ.
Brok však upozornil, že situáciu na Slovensku po budúcoročných voľbách bude EÚ veľmi pozorne sledovať. "Nerád by som zasahoval do vnútorných záležitostí krajiny, ale špeciálne v prípade Slovenska je jasné, že iba terajšia vláda umožnila krajine rokovať o vstupe a dosiahnuť taký výrazný pokrok. Preto budeme veľmi pozorne sledovať, akým smerom Slovensko pôjde, ak sa po voľbách zmení vláda," konštatoval šéf zahraničného výboru EP.
Podľa Broka je dnes predčasné hovoriť o tom, koľko kandidátskych krajín bude schopných vstúpiť do EÚ pred voľbami do EP v roku 2004. Aby sa obyvatelia nových členských krajín mohli na týchto voľbách zúčastniť, bude treba prístupové zmluvy podpísať najneskôr na prelome rokov 2002 a 2003.
"Každá krajina bude hodnotená individuálne, každá musí sama splniť kritériá, nepôjde o prijímanie podľa skupín. Môže však dôjsť k tzv. big-bangu (vstupu veľkej skupiny krajín v rovnakom čase), ale nemusí sa to stať. Dnes je to však predčasné povedať. Musíme počkať aspoň do leta budúceho roku a potom uvidíme, v akom stave je v kandidátskych krajinách nielen preberanie legislatívy, ale najmä schopnosť ju uplatňovať a vynucovať," konštatoval nemecký kresťansko-demokratický poslanec.
Brok verí, že súčasnú krízu v procese rozširovania, keď Španielsko kvôli obavám o stratu regionálnej pomoci blokuje dohodu o voľnom pohybe osôb, sa podarí včas vyriešiť. "Verím, že každý si uvedomí svoju zodpovednosť. Keďže takúto krízu máme už v tejto včasnej etape a prvé prístupové zmluvy by mali byť podpísané na konci roku 2002, ostáva množstvo času na vyriešenie problémov," myslí si.
Podľa jeho slov nemožno spájať prechodné obdobia na voľný pohyb osôb s problematikou pomoci zaostalým regiónom, ako to robí Španielsko. Obmedzenia pohybu pracovnej sily sú známe aj z predchádzajúcich rozšírení a návrh na dvojročný odklad s možnosťou predĺženia o tri a prípadne ďalšie dva roky je podľa Broka veľmi pružný.
"Na jednej strane dáva možnosť upokojiť psychologické problémy (v Nemecku a Rakúsku), na strane druhej poskytuje šancu na zrušenie prechodného obdobia," uviedol Brok. V prípade regionálnej pomoci sa domnieva, že Španielsko a ďalšie krajiny musia pochopiť, že peniaze z tzv. štrukturálnych fondov musia byť rozdeľované spravodlivo.
"Španielsko dosiahlo vďaka týmto fondom veľký pokrok a teraz dúfame, že uvidíme istú solidaritu voči krajinám, ktoré budú tieto peniaze potrebovať viac ako Španieli," konštatoval predseda zahraničného výboru EP pred návštevou Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.