Mariner), no astronómovia priamo na Zemi takúto možnosť ešte nemali. Pohľad je navyše možný len v ultrafialovej alebo rádiovej oblasti.
Pozorovanie povrchu Venuše zo Zeme v rádiovej oblasti sa podarilo až tímu astronómov pod vedením Donalda Campbella z Cornellovej univerzity. Vedci spojili dva rádiové teleskopy - vlani dokončený 100-metrový Robert C. Byrd Green Bank Telescope (GBT) v Západnej Virgínii a nedávno modernizovaný 305-metrový Arecibo teleskop v Portoriku.
GBT je jedným z najväčších plne ovládateľných rádiových teleskopov na svete a môže sa presne zamerať na každý viditeľný objekt na nebi. Portorický teleskop je naopak pevne ukotvený medzi dvoma horskými stráňami. Dokáže však "ohmatať" skúmané objekty vysielaním rádiových impulzov, ktoré sa od nich odrazia.
Minulý týždeň boli zverejnené prvé snímky povrchu Venuše a asteroidu 2001 EC 16, ktorý prelietal v blízkosti Zeme. Zložením odrazených signálov získali vedci zábery z Venuše s doteraz nevídaným rozlíšením pod hranicou jedného kilometra. No nešlo len o detaily. Odborníci chcú porovnaním nových a starších záberov zistiť, či na Venuši dochádza k povrchovým zmenám ako sú zosuvy pôdy alebo výbuchy sopiek.
O asi 150-metrovom asteroide 2001 EC 16 vďaka teleskopom vieme, že má nepravidelný tvar a okolo svojej osi sa otočí raz za 200 hodín. To je na takéto teleso dosť málo. V čase pozorovania sa asteroid nachádzal viac ako dva milióny kilometrov od Zeme. Na jeho povrchu sa dajú rozoznať detaily do veľkosti 15 metrov.
Astronómovia sú s výsledkami pozorovaní spokojní a dúfajú, že rovnako úspešní budú aj v prípade Saturnovho mesiaca Titan.
Autor: Charlottesville (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.