Botanický názov: Ficus carica L.
Charakteristika: Rýchlo rastúci opadavý subtropický ker, alebo strom, ktorý rastie v oblasti Čierneho a Stredozemného mora, ale môžeme sa s ním stretnúť aj vo viniciach, alebo v záhradkách u nás.
Pochádza z Ázie a zahŕňa asi 700 druhov. Listy sú dlanité, nepravidelne vykrajované s tromi až piatimi lalokmi. Rastlina pôsobí veľmi dekoratívne. Drobné kvety nie sú normálne viditeľné, pretože sa nachádzajú vo vnútri plodov. Plody sú guľovité až hruškovité, od fialovočiernej až po žltú farbu. Plody sa jedia v surovom stave alebo sušené. U nás si vyberáme rastliny na pestovanie ktorých plody sa vytvárajú bez opelenia partenokarpicky. Figovník môžeme rozmnožovať generatívne semenom a vegetatívne odrezkami. V predjarí, keď ešte nevypučali nové listy, odoberieme z jednoročného dreva asi 10-15 cm odrezky, ktoré napicháme do substrátu asi do polovice a prikryjeme sklom. Pri izbovej teplote 20 °C s pravidelnou zálievkou sa odrezky zhruba za jeden mesiac zakorenia. Tieto potom presádzame do kvetináčov. Rastlina vyžaduje dobre drenážovanú, výživnú, ílovitú, mierne zásaditú až neutrálnu zeminu. Mladú rastlinu presádzame každý rok, staršiu raz za 3 5 rokov.
Ak figovník pestujeme na záhrade, musíme ho na zimu prikryť proti zamrznutiu. Dobre zakorenené a živené rastliny vydržia teplotu 10 až 12 °C. Figovníky, ktoré pestujeme v nádobách, prezimujeme v miestnostiach pri 0 °C a v marci ich umiestnime na slnečnom mieste vonku. Šľachtené figovníky rodia 2 3-krát do roka.
Rastlinný materiál, ako aj odborné poradenstvo získate na stretnutiach Citrus klubu každú prvú stredu v mesiaci o 16. hodine v zasadačke Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.
Autor: Gabriel D. JAŠÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.