lepíme drevo, tak by sme mali spojovací materiál nanášať na miesta, kde je hladký povrch. Najjednoduchšie hladkosť povrchu docielime hobľovaním, prípadne brúsením. Lepené časti dreva by mali k sebe čo najlepšie priliehať. Zle priliehajúce časti s hrubou vrstvou lepidla nám spoj neudržia, pracný postup budeme musieť opakovať.
Miesto spoja by sme mali upraviť tesne pred lepením. Nerovnosti by nemali byť väčšie, ako dve desatiny milimetra. Je dôležité dbať aj o čistotu lepeného povrchu. Povrch lepeného miesta nesmie byť zaprášený, mastný a podobne. Mali by sme si všímať aj teplotu miestnosti kde s lepidlami pracujeme. Pri nižších teplotách, najmä v zime, nedokonale tuhnú syntetické lepidlá.
Môžeme použiť polyuretánové, kaučukové, disperzné, kontaktné a sekundové lepidlá. Pevnosť lepeného spoja závisí od viacerých faktorov. Najväčší vplyv má vlhkosť dreva, pórovitosť a rôzne prírodné chyby. Na lepenie má vplyv aj druh dreva. Pevnosť je tým väčšia, čím má drevo väčšiu objemovú hmotnosť. Ak chceme drevo lepiť, tak by sme mali lepený povrch dokonale opracovať a vybrať najvhodnejší typ spojovacieho materiálu .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.