uľahčili. Pozrite si naše tipy, aj keď máte do staroby ešte ďaleko. Úrazy v domácnosti sú časté a nestávajú sa iba tým skôr narodeným. Varenie bez rizika, spálňa, v ktorej sa lepšie spí či kúpeľňa bez obáv z úrazu stoja za to.
Obývacia izba
Obývaciu izbu možno vhodnými úpravami pohodlne prispôsobiť veku obyvateľov. Starší ľudia sa častejšie potknú pri chôdzi, a preto by podlaha mala mať protišmykovú úpravu. Kobercová podlahovina sa kladie po celej ploche izby, od steny k stene, a ak treba, môže sa aj podlepiť, aby sa na nej netvorili záhyby a nevlnila sa.
Oddychový sedací nábytok by mal byť nielen pohodlný a funkčný, ale výška sedenia by mala byť vyššia ako 40 cm, aby sa z kresla či pohovky ľahšie vstávalo. Sedadlo by sa malo mierne skláňať dozadu a malo by mať rozmery 47 - 48 cm. Chrbát sediaceho sa má pohodlne opierať o zadné sedadlo kresla, bočné opierky rúk majú byť viac vysunuté dopredu. Pri vstávaní a sadaní by sa mali dať ešte podľa potreby vysunúť a jednoduchým úkonom zaistiť. Aby človek pri sedení nezapadol hlboko do kresla, čalúnenie má byť pevné a pritom pružné. Najlepšie je čalúnenie o z vlnenej tkaniny, ktorá prijíma teplo a telo sa na nej nešmýka pri vstávaní.
Podložky pod nohy by nemali pri kreslách chýbať: podporujú prekrvenie nôh. Vďaka kolieskam alebo kĺzavým rámom sú kreslá i podložky pod nohy pohyblivé a dá sa s nimi podľa potreby manipulovať.
Odkladacie stolíky sú najpraktickejšie menšie, aby sa mohli bez námahy premiestňovať. Pri obľúbenom pohodlnom kresle by nemala chýbať stojaca lampa, ktorá sa dá tiež ľahko posúvať a premiestňuje. Prenosný televízor by mal byť na pojazdnom stolíku, aby sa dal v prípade potreby - napr. keď je človek pri chorobe odkázaný na posteľ - presunúť ľahko do spálne. Samozrejme, televízor by mal mať diaľkové ovládanie a podobne by sa mali dať ovládať aj záclony a závesy.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.