ružovo, červeno, lososovo a lilafialovo čistej farbe, alebo s okom. Z hľúzy vyrastajú na dlhých dužinatých rapíkoch srdcovité alebo ľadvinovité listy zdobené striebornou kresbou. Rastliny kvitnú koncom roka. Cyklámen je vhodný ako kvetináčová rastlina, ale jej kvety sa v súčasnosti používajú aj na živé aranžmány.
Nároky:
- Teplota: v lete je pestovateľská teplota najoptimálnejšia 18 - 22°C, v zime zas 16 - 18°C. Pre klíčenie 18 - 20°C a pre kvitnutie rastlinám najlepšie vyhovuje 12 - 15°C.
- Svetlo: v zime a na jeseň potrebuje dostatok svetla.
- Zálievka a výživa: Na zálievku používame dažďovú vodu izbovej teploty. Nikdy nezalievame na hľúzu, preto je lepšie zalievať priamo do misky. Akonáhle sa rastlina dostatočne napije, je vhodnejší zbytok vody z misky vyliať. V čase vegetácie prihnojujeme 0,2 % roztokom plného hnojiva. Po odkvitnutí sa zálievka obmedzí a rastlina sa nechá zatiahnuť. Keď začne hľúza znovu rašiť, začne sa opäť pomaly zalievať.
Substrát: Kyprá na živiny bohatá zemina. Zmes piesku, kompostovej zeminy a rašeliny.
Množenie: Semenom - osivo sa vysieva od augusta do marca. Semena si ponechávajú klíčivosť až 5 rokov. Pre výsev sa používa naparený substrát. Výsev zasypeme asi 5 cm vrstvou rašeliny, prikryjeme sklom a papierom. Prepichujeme 2-krát - po prvý raz keď majú rastlinky druhý list a po raz keď majú rastliny 7 - 8 listov. Hľúzu iba mierne prikryjeme substrátom. Za 8 týždňov po druhom prepichaní sa rastliny presadia do kvetináča. Horná časť hľúzy by mala vyčnievať nad okraj kvetináča.
Zber osiva: na matičnej rastline ponechávame iba 10 dobre vyvinutých semenníkov. Zbierame v čase, kedy sa začnú otvárať tobolky a to aj so stopkami. Nechajú sa dozrieť v suchu.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.