väčšiny našich domácností. Už zopár desaťročí patrí ústredné alebo etážové kúrenie pomocou teplej vody v radiátoroch k najrozšírenejším. Sú také samozrejmé v našom okolí, že si ani neuvedomujeme ich ošklivosť. Či už klasické rebrové z liatiny či plechu, alebo novšie typy panelových, veru krásou neoplývajú. Keďže sú v našich klimatických podmienkach podstatnú časť roka nevyhnutné, zmierili sme sa s nimi s takými, aké sú.
Môže to však byť aj inak. Pri troche šikovnosti a neveľkých nárokoch na materiál môžeme radiátory "zaodieť" do novej podoby, ktorá zmení vzhľad celej miestnosti. Jestvuje veľa spôsobov, niektoré vám opíšeme, na ďalšie možno prídete sami, inšpirovaní touto ponukou.
Najprv si však pripomeňme niekoľko zásad. Nesmieme zabúdať, že zakrývame vykurovacie teleso, teda zdroj tepla. Preto nebudeme používať materiál, ktorý bude podstatne podliehať veľkým výkyvom teplôt a deformovať sa pri horúcom radiátore. Vylúčiť môžeme plasty, tenké preglejky a pod. Ďalšou nemenej vážnou skutočnosťou je fakt, že ozdobným krytom nemôžeme zakryť celé teleso radiátora, pretože by sme takto zamedzili cirkulácii teplého vzduchu a dochádzalo by k zbytočným stratám energie. Dokonca ani zakryté časti - teda čelná a horná strana radiátora, by nemali byť celistvé, musíme v nich nechať otvory, ktorými bude prúdiť teplý vzduch.
Jedno z riešení, vhodné najmä pre rebrové radiátory, je kryt z rovnobežných zvislých latiek, ktoré "kopírujú" jednotlivé rebrá. Spojíme ich priečnymi latami, priskrutkovanými zozadu hore a dole v miestach, kde sa rebrá spájajú navzájom. Tieto priečne laty ponesú aj zváracie drôty, z ktorých vymodelujeme háky na zavesenie krytu na radiátor. Drôty použijeme s priemerom 5 mm, dostať ich v dĺžke jeden meter v železiarstvach. Do priečnych latiek vyvŕtame 5-mm otvory, do ktorých napevno zasunieme konce zahnutých drôtov (obr. 1). Dve zo zvislých latiek (druhé od krajov) budú vyčnievať asi o 5 cm, na ne upevníme vodorovný kryt hornej strany radiátora (obr. 2). Ten môže byť z jedného kusa, do ktorého vyrežeme otvory, alebo ho urobíme vo forme roštu, tak ako aj čelný kryt. Horný kryt priskrutkujeme na čelný tým spôsobom, že použijeme kovové uholníky.
Pri panelových radiátoroch, ktoré sú v novších bytoch bežnejšie, budeme postupovať odlišným spôsobom. Ako príklad nám poslúži klasický dvojpanelový radiátor, ktorého panely sú zlisované do hrán. Stabilizátorom konštrukcie krytu budú dva drevené hranolčeky, do ktorých urobíme po dva zárezy asi jeden cm hlboké, vzdialené od seba presne ako panely radiátora. Hranolčeky nasadené zárezmi na horné hrany panelov budú konštrukciu fixovať (obr. 3). Kovovými uholníkmi na nich pripevníme dve zvislé laty. Dolný koniec lát dosiahne až na podlahu, teda bude oporou konštrukcie, horný koniec bude prečnievať nad panelmi asi o 5 cm. Tam ďalšími uholníkmi priskrutkujeme hornú dosku krytu. V hornej doske vyrežeme niekoľko otvorov, ktorými bude prúdiť teplý vzduch, aj medzi doskou a stenou vynecháme niekoľkocentimetrovú medzeru.
Na zvislé laty pripevníme samotný ozdobný kryt. Môže byť tiež z latiek, tentoraz ich však budeme upevňovať vodorovne. Medzi nimi vynechávame nevyhnutné medzery na prúdenie teplého vzduchu (obr. 4).
Ďalšia úprava záleží od toho, v akej miestnosti chceme kryt použiť. Zvislé latky môžu zostať "striedme", akurát farebnú úpravu prispôsobíme nábytku. Môžeme však pokračovať ich ďalšou úpravou. Poslúži nám vyrezávač kruhových otvorov, priamočiara píla, rezbárske nástroje - podľa toho, pre akú úpravu sa rozhodneme. V detskej izbe to môžu byť rôzne figuratívne motívy z rozprávok, na chalupe zase môžeme skúsiť napodobniť ľudové ornamenty. Pomocou vyrezávača kruhových otvorov, ktorý je nadstavcom na ručnú vŕtačku bez väčších problémov vyrežeme pravidelné kruhy alebo polkruhy na okraje latiek. Ornamenty zase zhotovíme pomocou priamočiarej píly. Samozrejme, to sú len niektoré z možností, materiály, vzory i spôsoby spracovania si môžete zvoliť podľa vlastného uváženia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.