Nemali by sa používať s cieľom urobiť zo zlého obrázku dobrý, ale skôr z dobrého obrázku ešte lepší. Existuje veľa rôznych druhov filtrov, ako pre čiernobiele, tak aj pre farebné fotografie. Na tomto mieste sa budeme zaoberať len niektorými.
- Neutrálne filtre, označované aj ako ND (Neutral Density). Tieto filtre neovplyvňujú farby obrazu, ale iba znižujú intenzitu svetla vstupujúceho do objektívu. Umožňujú fotografovať aj pri jasnom osvetlení s veľkým otvorom clony, alebo dlhším expozičným časom. Tieto filtre sú dostupné v širokej škále intenzít.
- Polarizačné filtre. Svetelné lúče kmitajú vo všetkých rovinách. Po odraze od hladkej plochy kmitajú už iba v jednej rovine. Takéto svetlo sa nazýva polarizované. Polarizačným filtrom sme schopný takéto svetlo odfiltrovať. Má to význam najmä ak fotografujeme cez sklo alebo chceme eliminovať odraz slnka od vodnej hladiny. Účinok filtra je najvyšší ak objektív zviera s odrazovou plochou tzv. Brewsterov uhol, kedy je svetlo 100 % polarizované.
Polarizačný filter taktiež spôsobuje, že farby sú sýtejšie a je výraznejšia modrá farba oblohy. Niekedy môže polarizačný filter pomôcť aj pri eliminácii hmly, nakoľko hmla býva zvyčajne polrizovaná.
- UV a Skylight filtre. Ľudským okom UV žiarenie nevidíme, ale filmy sú citlivé aj na toto žiarenie. UV žiarenie môže spôsobiť modrasté zahmlenie obrázku. Toto žiarenie môžeme odfiltrovať UV filtrom alebo Skylight filtrom. Znamená to, že obloha nebude taká hlboko modrá ako bez použitia filtra. Skylight filter je tiež mierne sfarbený (do ružova alebo žlta) a pridá obrázku "teplejší vzhľad".
Tieto filtre je vhodné používať na miestach, kde je veľa UV žiarenia (na horách, pri mori...) Môžu byt užitočné aj pri fotografovaní na snehu, nakoľko sneh dobre odráža UV žiarenie. UV filter môžete nosiť na objektíve stále, nakoľko chráni objektív pred prachom alebo prípadným poškodením nárazom. Predsa len filter je podstatne lacnejší ako objektív. Keď chcete použiť iný filter (napr. polarizačný) nie je potrebné skladať UV filter z objektívu. Je výhodné používať slnečnú clonu, nakoľko môže dôjsť k odrazu svetla medzi filtrami, čo môže spôsobiť svetelné škvrny na fotografii. Pokiaľ však používate opticky vysoko kvalitné objektívy, je dobré zložiť všetky nepotrebné filtre z objektívu. Vo všeobecnosti platí, čím menej filtrov na objektíve, tým väčšia kvalita obrázku.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.