Slnko
Dnes v Košiciach a v Prešove (t.j. na poludníku 21 stupňov a 23 minút východnej zemepisnej dĺžky a rovnobežke približne 49 stupňov severnej zemepisnej šírky) zapadá Slnko približne o 20. hod. 24. min. stredoeurópskeho letného času. Zajtra v nedeľu Slnko vychádza o 4. hod. a 39. min. so začiatkom brieždenia o 1. hod. 42. min. Kulminuje o 12. hod. 32. min. a za obzor zapadá o 20. hod. 25. min. s koncom súmraku o 23. hod. 23. min. Nachádza sa v súhvezdí Býka.
Mesiac
V nedeľu, 27. o 9. hod. bude Mesiac v perigeu, kedy bude k Zemi najbližšie (368.035 km). V tomto mesiaci ide o unikátne perigeum, pretože v máji (2.V.) už jedno perigeum mesačného cyklu nastalo. Keďže bude len štyri dni po nove, bude svietiť najmä večer ako tenký kosáčik, približne 25 percentami svojej Slnkom osvetlenej plochy v tvare písmena D. Zapadne až po polnoci. Bude sa nachádzať v súhvezdí Raka. V stredu 30. bude vo fáze prvej štvrti a bude sa nachádzať v súhvezdí Leva.
Merkúr
Počas nasledujúceho týždňa bude Merkúr pozorovateľný hneď po západe Slnka. Počas týždňa sa budú podmienky pre pozorovanie planéty postupne zhoršovať, pretože uhlová vzdialenosť medzi Slnkom a Merkúrom sa bude zmenšovať. Zapadá takmer dve hodiny po západe Slnka. Nachádza sa v súhvezdí Býka a dosahuje zdanlivú jasnosť približne prvej magnitúdy.
Venuša
Počas víkendu vychádza približne o 3. hod. nad ránom, vyše hodinu pred východom Slnka a s jasnosťou mínus 4,6 magnitúdy ju môžeme za priaznivých podmienok pozorovať tesne nad východným obzorom ako mimoriadne žiarivú "Zorničku". V ďalekohľade by sa nám javila ako kosáčik s vyše 43% svojej osvetlenej plochy. Nachádza sa v súhvezdí Rýb.
Mars
je pozorovateľný okolo polnoci a nadránom nízko nad východným a juhovýchodným obzorom. Počas víkendu vychádza po 22. hodine a zapadá pred šiestou hodinou ráno. Nachádza sa v súhvezdí Strelca. Dosahuje zdanlivú jasnosť mínus 1,7 magnitúdy. Na oblohe vystúpi približne iba 15 stupňov nad obzor, preto nie je ľahko pozorovateľný.
Jupiter
je obtiažne pozorovateľný len krátko po západe Slnka nad juhozápadným obzorom. Zapadá však už len jednu hodinu po západe Slnka. Nachádza sa v súhvezdí Býka spolu so Slnkom a planétami Merkúr a Saturn. Dosahuje zdanlivú hviezdu veľkosť približne mínus 2 magnitúdy.
Saturn
nie je pozorovateľný, pretože je veľmi blízko pri Slnku. Po piatkovej konjunkcii sa nachádza už na západnej strane od Slnka, stále v súhvezdí Býka.
Urán
voľným okom nie je pozorovateľný. Jeho zdanlivá jasnosť dosahuje hodnotu +5,8 magnitúdy. Nachádza sa v súhvezdí Kozorožca. V stredu 30. V. bude planéta Urán v zastávke, kedy bude meniť smer svojho zdanlivého pohybu.
Neptún
nie je pozorovateľný. Jeho zdanlivá jasnosť dosahuje hodnotu len +7,9 magnitúdy. Nachádza sa západne od planéty Urán v súhvezdí Kozorožca.
Pluto
nie je pozorovateľný. Pluto sa nachádza v súhvezdí Hadonosa a jeho zdanlivá jasnosť je +14,3 magnitúdy.
Autor: Pripravil: František FRANKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.