skomplikovalo mimoriadne sucho. Postihlo prakticky celé Slovensko a malo nepriaznivý dopad aj na výrobu krmovín. Dôvodov, prečo organizujeme Deň poľa aj v súčasných zložitých výrobných podmienkach je niekoľko. V prvom rade však chceme poľnohospodárskej verejnosti ukázať, ako a čo majú robiť, aby čo najviac zefektívnili výrobu. Tu sa môžu v praxi zoznámiť s tým, čo všetko sa vo svete vyrába a čo sa dá kúpiť. Nemenej dôležité je, aby sa poľnohospodári stretli aj s odborníkmi. Vedecký vývoj ide dopredu veľmi rýchlo a všetko sa nedá postrehnúť," vysvetlil princíp úspešnej akcie Deň poľa, ktorá sa včera už šiesty krát uskutočnila na Poľnohospodárskom družstve v Kluknave jeho predseda Ing. Václav Fabrici.
Práve zefektívnenie výroby potrebujú mnohé družstvá priam ako soľ. Z vlaňajších výsledkov ich hospodárenia totiž vyplýva, že zatiaľ čo v prosperujúcich podnikoch dosiahol zisk 1,7 miliárd korún, stratové podniky vyprodukovali stratu 2,3 miliardy. Podľa informácie Ing. Fabriciho, ktorý je zároveň predsedom Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností, boli vlaňajšie výsledky v prvovýrobe lepšie než v roku 1999. Najvýraznejšie sa na tom podieľala osobitná kompenzácia časti škôd na úrode spôsobenej suchom a dodatočná podpora na založenie novej úrody, čo spolu predstavovalo 2,95 miliárd. Tieto prostriedky poľnohospodárom sčasti pomohli oživiť aj finančné toky. Mnoho oblastí však aj naďalej zostáva problematickými.
"Družstvá a obchodné spoločnosti vlani napríklad do strojov a zariadení síce investovali o 64-percent viac než v predchádzajúcom roku, no hodnota investičného majetku poklesla o ďalšie štyri miliardy korún. Preto aj naďalej pri zbere a konzervovaní krmovín väčšina z nás používa starú opotrebovanú a ťažko udržiavateľnú techniku. Podľa prepočtov odborníkov by sa na Slovensku malo ročne do obnovy techniky investovať asi 9,7 miliardy korún. Skutočnosť za rok 1998 však predstavovala len 3,8 miliardy korún. V tomto roku nás navyše trápia aj nové dotačné smernice, ktoré nepodporujú nákup všetkých druhov strojov a teda ani techniky na zber krmovín," vysvetlil Ing. Fabrici.
Preto by vraj bolo vhodné, aby bola prehodnotená objektívnosť poskytovania súčasných dotácií, ktorých je v porovnaní s Európskou úniou veľmi málo. Z materiálu o rozpočte na rok 2002 však vyplýva, že bežné a kapitálové výdavky pre poľnohospodárstvo by sa v roku 2002 mali opäť znížiť až o 15 percent. Poľnohospodári to však považujú za neprijateľné a navyše je to v rozpore s proklamovaným cieľom stabilizovať domáce poľnohospodárstvo. Na pôde Rady hospodárskej a sociálnej dohody tento návrh nedoporučili schváliť a žiadali ho dopracovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.