opozície, ako aj profesiových, spoločenských a mimovládnych organizácií v integrácii SR do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Zaznela aj kritika kabinetu Mikuláša Dzurindu i premiéra ako osoby.
Prezident v úvode prejavu zdôraznil, že jeho hodnotenie diania v republike nemôže vychádzať z pohľadu koalície alebo opozície, ale výhradne z pohľadu občana. Povedal, že štát má lepšiu pozíciu v zahraničnopolitickom smerovaní, pretože sme sa stali členmi OECD a získali dobrú východiskovú pozíciu získať členstvo v NATO. Myslí si, že vstup do aliancie musí byť podporený aspoň 60 percentami obyvateľstva.
V časti prejavu hodnotiacej súčasný vnútropolitický vývoj prezident republiky vyhlásil, že namiesto toho, aby sa vládna koalícia venovala reálnym problémom obyvateľstva, sústredila sa na "hon na čarodejnice". Zdôraznil, že najvýraznejším problémom krajiny a jej obyvateľov je nezamestnanosť, štát nedokáže zabezpečiť starostlivosť o vyše milión dôchodcov. Kritizoval aj ekonomiku štátu, slabú podporu malým a stredným podnikateľom či neodstránenie korupcie v rôznych sférach, napríklad zdravotníctve.
Ostrej kritike podrobil Schuster premiéra. Jeho nezáujem o niektoré stretnutia považuje prezident za "určitú ignoráciu" svojej práce. Vytýkal mu, že s ním nerokuje o závažných otázkach a "stretnutia sa v poslednom čase stávajú formálnymi. Ak sa máme stretnúť iba formálne a ostatné návrhy ostanú nepovšimnuté, vrhá to zlé svetlo aj na prezidenta," konštatoval. Musí tento problém riešiť "takto otvorene", ale ďalšie zatajovanie vzťahu nie je dobré pre občanov, zdôraznil Schuster.
Na pôde zákonodarného zboru vyhlásil, že nemôže byť zástancom ani koalície, ani opozície, ale všetkých občanov štátu. Jeho snahou je pomôcť občanom, čo býva často terčom kritiky, pričom mnohé jeho aktivity zostávajú nepovšimnuté, ba ignorované. Tak sa podľa jeho slov stalo nielen v prípade návrhu na zriadenie školiaceho strediska pre krajiny V4 pre prípravu riešenia problémov režimu schengenskej dohody, ale aj spoločného návrhu s prezidentom ČR Václavom Havlom na riešenie problému Rómov, tento projekt vládny kabinet ani nemá.
Za kľúčový proces považuje prezident pri zmene vlastníckych vzťahov privatizáciu Slovenského plynárenského priemyslu. Odstúpenie 49 percent akcií strategickému investorovi považuje za politické rozhodnutie, čo si vyžiada pri realizácii vysokú opatrnosť. Za morálnu povinnosť vládnej koalície označil poučiť sa z chýb predchádzajúcej garnitúry, ktorej vytýkala politicky a neodborne pripravené privatizačné projekty. Tie viedli ku krachu mnohých privatizovaných podnikov.
V súvislosti s prebudovaním armády a ambíciou SR získať pozvanie na vstup do NATO prezident spomenul veľmi zlú situáciu vo vojenskom letectve. Za užitočné považuje ukončenie špekulácií okolo nákupu nových lietadiel, keďže Rada obrany štátu prijala rozhodnutie, že nákup drahých vojenských lietadiel nebude, lebo by to znamenalo ďalšie znižovanie životnej úrovne obyvateľov. Navyše podľa jeho slov to od nás nechce ani aliancia a letecký park môžeme obnovovať nákupom potrebných náhradných dielov z Ruska a Českej republiky.
Foto do čísla/sobota/schuster-slovensko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.