dobrá. Preto napríklad ani v najvyššej súťaži, známej pod názvom Gambrinus liga, a o ostatných ani nehovoriac, nedeleguje - podľa slov známeho funkcionára sekretariátu zväzu Františka Sahulu - komisia rozhodcov na zápasy náhradného arbitra. Robí tak iba v ojedinelých prípadoch, keď štvorlístok rozhodcov posiela iba na vytypované stretnutia.
Poviete si, či nominovať troch alebo štyroch rozhodcov, na tom už natoľko nezáleží, veď na jednom mužovi žiadny klub neskrachuje. Pravda, ak si uvedomíme, že náhradník je napríklad z Bratislavy, už samotná cesta napríklad do Prešova, Ružomberka a inde v dnešných časoch nie je najlacnejšia. Okrem toho za zápas dostáva odmenu 2000 Sk, čo nie je almužna, pričom ešte má nárok na diéty, takže za celý ročník je to dosť, veď ide o sedemnásť majstrovských zápasov. Hoci náhradný rozhodca je častejšie z bližšej vzdialenosti, celkové náklady na muža, ktorý rieši viac-menej administratívne veci, sa pohybujú až okolo 50 tisíc Sk.
V II. lige náhradný rozhodca poberá 800 Sk, čo pre klub bez cestovného činí v 17 zápasoch súťažného ročníka 13 600 Sk. Navyše, za štart mužstva v Slovenskom pohári, čaká klub za každý zápas ďalší poplatok 800 Sk, pravda, s výnimkou finálového, ktorý je už v réžii zväzu. Pre zaujímavosť pripomíname, že klub rozhodcovskej štvorici a delegátovi vyplatí za jeden zápas v Mars superlige odmenu 20 500 korún, to znamená, že na celý ročník musí mať pripravených 369 tisíc Sk, a to k tejto sume treba prirátať ešte nevyplatené cestovné a diéty.
V bohatých krajinách štvrtý rozhodca nerobí vrásky nikomu. Česko je však bohatšie ako Slovensko, ale na jeho príklade vidieť, že netreba kopírovať všetko nasilu. Najmä, keď čistota hry a regulárny priebeh stretnutia je v rukách tých, čo nastupujú na ihrisko v role rozhodcu a asistentov. Možno na prechodný čas by český príklad nášmu futbalu aspoň trochu ekonomicky pomohol, lenže predseda komisie rozhodcov SFZ Jozef Marko, ktorý pracuje aj na poli arbitrov v UEFA, zrejme k prechodnej zmene nepristúpi, hoci si nemyslíme, že by to bol krok späť, iba trochu viac práce pre trojlístok, ktorý stráži na trávniku futbalovú fair play. Nech to už bude akokoľvek, jedno je isté, že na celý súťažný ročník musí mať desať klubov Mars superligy okrem diét a cestovného na rozhodcov, asistentov, náhradných rozhodcov a delegátov zväzu pripravených 3 milióny 690 tisíc Sk. Ako vidieť, najvyššia súťaž nie je lacný špás. A to spomíname iba rozhodcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.