predkov zakotvili do pranostík varovania pred týmito dňami, napríklad Urban býva studený pán alebo Urban, Filip, Beda, môže byť aj bieda. Aj slovenské pranostiky obsahujú veľa prognóz, napríklad Po svätom Urbanu, mráz neškodí džbánu, Urban z pece zlieza - bude teplo alebo Jasné slnce na Urbana, hojnosť vína znamená.
Urbanove meniny považujú niektorí ľudoví prognostici počasia i v súčasnosti za významný termín predpovedí poveternosti v jeseni v zmysle známej prípoviedky Ak pekný čas na Urbana, oberačka bude požehnaná či, Aký je Urban, taká príde aj jeseň. Niektorí predpovedajú počasie i na leto - Na Urbana pekný teplý deň znamená suchý júl i august.
V súvislosti s Urbanom je zaujímavá i roľnícka tradícia, podľa ktorej sa v tomto čase zásadne neodporúča vykonávať niektoré práce s obilninami, pričom, rozhodujúce sú i hodiny takýchto robôt. Napríklad Ak na Urbana do obeda zaseješ - uzrie, ak zaseješ po obede - neuzrie. Aj pestovateľom ľanu pranostiky radia, aby sa 25. mája poponáhľali so sejbou - Na Urbanov deň, utiekaj sňať len.
Urban je oddávna považovaný za patróna vinohradníkov a jeho sochy sa dodnes uctievajú vo všetkých dôležitých oblastiach, kde pestujú vinnú révu, vrátane slovenskej časti svetoznámej Tokajskej oblasti.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.