hore. V dôsledku rabovania polí totiž niektoré poľnohospodárske družstvá (PD) v Košickom a Prešovskom kraji už vôbec túto plodinu nepestujú.
Poľnohospodárske družstvo Lemešany v Prešovskom okrese, ktoré vlani vysadilo zemiaky na 80 hektároch, toho roku nevyorie ani jeden.
"Dvadsať až tridsať percent vlaňajšej úrody nám Rómovia rozkradli. Netýka sa to len úrody, ale aj výsadby, pri ktorej cena za tonu predstavuje 10 až 12 tisíc korún. Jednoducho keď sme posadili, Rómovia sa na polia vrhli a vyrabovali ich. Zistili sme to až potom, keď na veľkých plochách nič nevyrástlo," posťažoval si vedúci rastlinnej výroby PD Lemešany Ing. Igor Bilanovič. Ako dodal, zemiaky dodávali najmä do veľkoskladov v Prešove a Košiciach. Tohto roku však nedodajú nič.
Vedúci regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR (MP SR) v Košiciach Ing. Miroslav Novák nám fakt, že družstvá v uvedených lokalitách odmietli zemiaky pestovať potvrdil. Na otázku či táto skutočnosť môže ovplyvniť cenu plodiny na trhu uviedol: "Samozrejme, ak ich budeme nakupovať v zahraničí, je logické, že cena pôjde hore."
Riaditeľka tlačového odboru MP SR Anna Majkútová konkretizovala, že dodávatelia z okolia Košíc znížili pestovateľské plochy z 340 na 260 ha a Prešova zo 610 na 400 ha. Obmedzenie pestovania zemiakov tkvie aj vo vysokých nákladoch, ktoré predstavuje ochrana zemiačnísk. Poľné hliadky ich vo všeobecnosti nedokázali uchrániť, no náklady na ich činnosť sa vždy zvyšovali a v konečnom dôsledku sa, samozrejme, premietli do výslednej ceny zemiakov, ktorá sa stala pre obchodníkov nezaujímavá.
Ing.I. Bilanovič nám však prezradil, že výkupcovia majú štátom regulovanú minimálnu cenu, ktorá predstavuje 4,5 Sk, no to podľa jeho slov nikto z nich nerešpektuje, pričom za kilogram sú ochotní vyplatiť maximálne 3 koruny. "Takáto cena nám náklady ledva pokryje, zemiaky sa neoplatí pestovať,"povedal.
Ako sme sa dozvedeli, podobná situácia vládne, aj v PD Bidovce v okrese Košice-okolie , avšak s jedným rozdielom. Na pestovanie tejto plodiny sa tam pre známe problémy "vykašľali" už pred štyrmi rokmi.
Ing.M. Novák z regionálneho odboru MP SR vidí problém aj v komplikovaných dodávateľsko-odberateľských vzťahoch. Ako uviedol, pestovatelia a odberatelia sa v Košiciach nevedia dohodnúť. "Poľnohospodári majú problém predať, pretože vládne nezáujem obchodníkov kupovať, ktorí nakupujú inde. Napríklad do hypermarketov sa dodávajú zemiaky zo zahraničia. Nečudo, veď ak chcú naši uzavrieť zmluvu napríklad s Tescom, sú nútení cestovať do Prahy a ešte dopredu vyplacať zálohu," uviedol
Po vlaňajších zničujúcich nájazdoch na zemiačniská, v dôsledku ktorých odmietajú PD ďalej túto plodinu pestovať, štát prijal prostredníctvom Trestného zákona opatrenie, podľa ktorého sa odcudzenie čo len jedného kilogramu zemiakov kvalifikuje ako trestný čin (dovtedy išlo iba o priestupkom). Okrem toho, v čase keď dozrievali zemiaky boli nasadené na polia policajné prepadové jednotky, ktoré však iba čiastočne problém eliminovali a prišli takpovediac po funuse, keď rómske chatrče už pod zemiakmi z výsadby praskali vo švíkoch.
Tento rok však môžu pestovatelia využiť na stráženie svojich polí inštitút verejnoprospešných prác (VPP), ktorý by pre družstvá nepredstavoval také náklady, ako to bolo v minulosti. V prípade znižovania pestovateľských plôch, budú nútení obchodníci kupovať zemiaky výlučne v zahraničí, čo našu pasívnu platobnú bilanciu posunie zase o čosi hlbšie do čiernej diery.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.