Nice, tvrdí tieňový minister zahraničných vecí Francis Maude, ktorého cituje londýnsky denník Daily Telegraph.
Presnejšie, konzervatívci by dohodu z Nice odmietli uznať. Bez ohľadu na to, že o dohode sa obšírne diskutovalo, kým sa dosiahla konečná zhoda, a že ju už všetky členské štáty únie ratifikovali, toryovci sa budú riadiť "radami znepokojených britských matiek a povedia dohode z Nice jednoducho: nie", napísal Daily Telegraph.
Už len diskusia o tejto možnosti poteší mnohých, ktorí už stratili nádej, že Británia by mohla znovu získať nezávislosť v rámci Európy. Maudovo vyhlásenie predstavuje podstatnú zmenu prístupu britských konzervatívcov k únii. Tieňový minister zašiel ešte ďalej a žiada "flexibilitu", aby členské štáty nemuseli prijať nové zákony únie, ak sa im nebudú páčiť.
Podľa premiéra Tonyho Blaira logickým dôsledkom prístupu konzervatívcov k Európe by bolo vystúpenie Británie z únie. No niet dôvodu domnievať sa, že by k tomu skutočne došlo, pokračuje Daily Telegraph.
Európska únia je dohodou založenou na jednotlivých zmluvách, a podpisom jednej sa žiadna krajina nezaväzuje podpísať aj ďalšiu, pripomínajú tieto prokonzervatívne noviny. Jedným z dôvodov pre odmietnutie dohody z Nice je to, že ruší slobodu voľby pri prijímaní alebo neprijímaní mnohých rozhodnutí, ktoré by chcel Brusel Londýnu nariadiť. A odmietnutie tejto zmluvy podľa Daily Telegraphu ešte neznamená odmietnutie predchádzajúcich, ani vystúpenie z únie.
Prečo ale Tony Blair hovorí o odchode z EÚ, akoby to bolo niečo nemysliteľné?, pýtajú sa noviny. Vystúpenie z únie je možnosť, ktorú - ak sa tak Británia rozhodne - môže aj realizovať. A rozhodnutie závisí len od toho, či sú nevýhody z členstva väčšie ako výhody. Momentálne to tak nie je, ale ak k tomu v budúcnosti dôjde, Británia by sa mala rozhodnúť pre logickú alternatívu, uzatvára Daily Telegraph.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.