republike, ktorých hľadajú kvôli podozreniu, že sa podieľali na vojnových zločinoch na Balkáne.
Sankcie, ktoré vyhlásili predchádzajúce vlády exprezidenta Billa Clintona v rokoch 1992 a 1998 sa týkajú bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča a bosenskosrbského vodcu Radovana Karadžiča, ktorých chce súdiť Medzinárodný trestný tribunál OSN pre bývalú Juhosláviu v Haagu.
Bush zaslal americkému Kongresu list v ktorom ho informuje, že sankcie budú platiť aj po termínoch 30. mája a 9. júna.
Po zabití veliteľa ušla tisícka Albáncov
Priština (TASR) - Asi tisícka juhosrbských Albáncov ušla do Kosova po zavraždení jedného z lídrov Oslobodzovacej armády Preševa, Medvedje a Bujanovca (UCPMB).
Väčšina utečencov pochádza z dediny Dobrosin, zvyšok z obce Veliki Trnovac. Podľa hovorkyne UNHCR Astrid van Genderenovej Stortovej tieto osoby do Kosova prišli po zverejnení informácií o zastrelení Rivana Qazimiho, známeho ako veliteľ Lleshi. Lleshi, jeden z umiernených lídrov UCPMB, bol členom politického výboru ozbrojenej organizácie a viedol albánsku delegáciu na rokovaniach s Belehradom a NATO.
Okolnosti jeho zavraždenia zatiaľ nie sú jasné. Albánske zdroje uviedli, že ho zabil srbský ostreľovač po tom, čo sa v Trnovci zúčastnil na rokovaniach s NATO a šiel na stretnutie s bojovníkmi UCPMB. Belehrad akúkoľvek účasť na incidente poprel a vládne tlačové stredisko v juhosrbskom Bujanovci oznámilo, že podľa jeho informácií bol Qazimi zabitý pri "vyrovnávaní si účtov medzi rôznymi albánskymi frakciami".
Lleshiho zastrelili vo štvrtok popoludní počas rozmiestňovania juhoslovanských jednotiek v poslednej časti nárazníkového pásma okolo Kosova. Prvý deň vstupu vládnych síl do sektora B sa zaobišiel bez stretov s albánskymi rebelmi. UCPMB pred začiatkom operácie pod medzinárodným tlakom podpísala dohodu o tom, že do konca mesiaca sa rozpustí a demilitarizuje.
V Mexiku zatkli bývalého guvernéra
Mexiko (TASR) - V Mexiku zadržali bývalého guvernéra Maria Villanuevu, ktorý bol viac ako dva roky na úteku pred políciou. Villanuevu zatkli v meste Cancun na pobreží Karibského mora a previezli do väzenia s najprísnejším režimom, informoval o tom dnes generálny prokurátor Rafael Macedo de la Concha.
Bývalý guvernér je obvinený z udržiavania kontaktov s drogovým kartelom Juarézovcov, ktorý sa zaoberá obchodovaním s kokaínom. Villanueva mal drogovým dealerom umožniť voľné pôsobenie v štáte Quintana Roo na juhovýchode krajiny v čase, keď tam bol guvernérom. Villanueva zmizol v marci 1999, iba niekoľko dní pred skončením jeho šesťročného funkčného obdobia ako guvernéra štátu, keď sa ho chystali zatknúť federálni agenti.
Polícia vstúpila do stavu pohotovosti
Surabaya (TASR) - Polícia vo východnej Jáve, politickej bašte indonézskeho prezidenta Abdurráhmana Wahída, včera vstúpila do stavu najvyššej pohotovosti kvôli očakávaným násilnostiam zo strany Wahídových stúpencov.
Očakáva sa, že indonézski poslanci vyzvú na stredajšom zasadaní zákonodarný zbor na uskutočnenie hlasovania o impeachmente voči lídrovi krajiny. Tento krok by viedol k dramatickému zvýšeniu politického napätia v Indonézii.
Do stavu pohotovosti mala byť polícia uvedená pôvodne až 27. mája. Posunutie termínu súvisí so skutočnosťou, že v nadchádzajúcich dňoch bude zvýšená pravdepodobnosť vzniku nepokojov.
Wahídovi fanatickí prívrženci na východnej Jáve sformovali samovražedné čaty. Jeden z veliteľov takéhoto oddielu v tejto súvislosti vyhlásil, že východná Jáva nebude akceptovať zosadenie súčasného prezidenta.
Wahíd dnes vyhlásil, že je pripravený na kompromis v otázke vlády nad krajinou, nemieni však odovzdať ďalšie právomoci viceprezidentke Megawati Sukarnoputriovej.
"Politický kompromis musí mať svoje hranice. Nedôjde k žiadnemu odovzdaniu moci a hlavné vládne rozhodnutia budú v mojich rukách," citovala Wahída tlačová agentúra Antara.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.