kolísaním platov a sľuby ministerstva školstva sa na východe Slovenska prejavujú v praxi inak, ako v iných krajoch.
Aj v týchto dňoch, keď z prešovských škôl musia nadbytoční učitelia odísť na vidiecke školy, z dôvodu klesajúceho demografického vývoja, odbor školstva, mládeže a telesnej kultúry (OŠMaTK) na Okresnom úrade (OÚ) v Prešove musí čeliť petíciám rodičov. Vo verejnosti rezonujú rôzne dohady o tom, že riaditelia základných a materských škôl teraz dostali príležitosť zbaviť sa niektorých pracovníkov aj zo subjektívnych dôvodov. Na súčasnú dobu neobvykle, ale predsa sa na ich obranu postavili rodičia žiakov a žiadajú, aby ich nechali pôsobiť na pôvodných miestach. Ich argumentácia a dôvody sú rôzne.
Zaujímalo nás, či a ako zriaďovateľ škôl, teda OÚ rieši vzniknutú situáciu a oslovili sme vedúcu OŠMaTK Gabrielu Šillovú. "Nemôžeme ustúpiť. Ponúkli sme im adekvátne miesta na školách v okrese, kde nahradia nekvalifikovaných pedagógov. Aj v budúcom roku sa bude situácia opakovať, najmä na prvom stupni. Čo sa týka petícií, tiež s tým nemôžeme nič robiť. Je plne v kompetencii riaditeľa, aby určil kto v jeho stave je nadbytočný a my budeme jeho rozhodnutie rešpektovať," uviedla, avšak odmietla prípady konkretizovať.
Ďalšiu vlnu nespokojnosti, ako sme čitateľov v našom denníku informovali, vyvolalo prerozdelenie miezd pre učiteľov, ktorí podľa celoslovenského tabuľkového priemeru tvoria nadstav. Z balíka 79 miliónov korún kompetentní totiž nadelili rôznym okresom rôzne.
"Určili nám rozpis pre 61 ľudí, hoci nám chýbajú mzdové prostriedky pre 73 učiteľov. Pritom nemáme nadstav, s tým sme sa vyrovnali prepúšťaním. Vieme, že prostriedky boli účelovo viazané a prišiel priemer na jedného pracovníka 10 600 korún. V skutočnosti sme dostali o zhruba 700 tisíc korún menej a výška priemernej mzdy je teda 9 570 korún," povedala nám vedúca oddelenia PaM na OÚ v Prešove Danica Pribilovičová.
V okrese Sabinov je situácia ešte vypuklejšia. Ako nám povedala Helena Žilková z oddelenia rozpočtu na OŠMaTK OÚ v Sabinove, mzdovú úpravu dostali len na jedného pracovníka, teda 115 tisíc korún. "Priemerka nám teraz vychádza na 9580 korún. Ľudia sú nespokojní a cítia sa ukrivdení, lebo ich kompetentní, vrátane ministra Ftáčnika presviedčali, že keď skončí vlna prepúšťania, odrazí sa to na platoch a ľudia dosiahnu osobné ohodnotenie vo výške 15 percent. Teraz je to tak, že sa viac peňazí dáva tam, kde uznesenie vlády nerešpektovali," skonštatovala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.