si myslí, že prezidentova správa o stave republiky vystihuje skutočnú situáciu na Slovensku. Vyplynulo to z "bleskového prieskumu" agentúry Polis, ktorý táto vykonala pre STV. Tu veru končia všetky vtipy - vážna vec sú totiž vidiny občana Schustera, nepomerne väčšia tragédia ale, ak ich nebodaj hromadne zdieľame.
Skôr než sa pohrúžime do žalmov o vlastnom mentálnom zdraví, slovo o detaile. Prieskum si objednala tá STV, ktorá sa topí v miliardovom dlhu. A ak ho nevyrovná do 30. júna (privatizačná zmluva s Deutsche Telekom), podľa niektorých pôjde až pod exekúciu. Je naskutku interesantné, aké zábavky si dovolí na cudzí, koncesionársky účet beznádejne predĺžená "verejnoprávna" inštitúcia. Nemá zdroje na normálny televízny program, bije do štátu, aby dlh vyplatil. Má ale na tú agentúru Polis, ktorej "telefonické prieskumy" pokladá široká obec sociológov za úplne bezcenné. Aj to je Slovensko, o ktorom mal rozprávať Schuster; kdekto, kto trie veľkú biedu, hýri ako v Las Vegas.
Fantómový výskum na maximálne pofidérnej "reprezentatívnej vzorke" sa však za chvíľu stane súčasťou politickej reality. Aj týmto "Polisom" sa bude každý, komu príde vhod do politickej agendy, oháňať. Je teda namieste otázka, s čím sme sa vlastne do dvoch tretín akože stotožnili?
"Dovoľte mi teraz obrátiť pozornosť aj na súčasnú situáciu v domácom dianí z pohľadu občanov a nezávislých odborníkov. Máme vyše 20-percentnú nezamestnanosť, dlhotrvajúcu nekompletnosť vo všetkých sférach národného hospodárstva, neriešenie problémov v zdravotníctve, školstve, znepokojujúca situácia dôchodcov, sociálna oblasť, problémy mladej generácie so zamestnaním, bývaním, atď." Tak - toľko bolo celé komplexné zhrnutie "súčasnej situácie", ktorého sa Schuster dopustil. Môžeme elaborát obracať x-krát, ďalej už veľa nenájdeme. Iba túto "realitu" do jednotlivostí rozoberal, resp. komentoval veci, ktoré sú z vysokej politiky, ale nemajú vzťah k životu občana.
Obíďme takú záhadu, akou je "NEKOMPLETNOSŤ VO VŠETKÝCH SFÉRACH HOSPODÁRSTVA". Toto je významový nezmysel, akého sa môže v takej vážnej, dopredu pripravovanej a redigovanej reči dopustiť iba ten, ktorý predmetu svojej prednášky ani nerozumie. Bugárova pripomienka, že by si mal okamžite vymeniť poradcov, je síce záslužná, milosrdne však odvádza pozornosť od faktu, že takéto čosi by človek, ktorý je minimálne v obraze, ani po viacnásobnom odobrení poradcov neprečítal.
Predovšetkým ale: Litánie o nezamestnanosti, dôchodcoch, zdravotníctve a pod. sú iba segmentom, súčasťou "súčasnej situácie". To všetko, čo hodinu a desať minút vyratúval prezident, nie je realitou Slovenska, iba jej - dajme tomu - povážlivou výsečou. Prezident si proste "správu o stave republiky" zamenil s vlastným pohľadom na niektoré (zďaleka nie všetky!) MIKROEKONOMICKÉ reálie. A ešte na krízu osobného vzťahu s jedným politikom...
Toto má, podľa agentúry Polis a 62% respondentov "výskumu", vystihovať súčasnú situáciu na Slovensku. Našťastie, a poriadne veľké, "súčasnú situáciu" vystihujú, a možno lepšie, aj úplne iné veci. Ak už máme zostať pri ekonomike, tak napríklad ozdravné trendy v makrosfére, za ktoré práveže len platíme tými negatívnymi javmi v mikroekonomike, ktoré Schuster vyzdvihol do centra svojej pozornosti. Toto isteže občania, ba dokonca ani respondenti agentúry Polis, nemusia bezprostredne vnímať. Jeden ŠTÁTNIK, prezident, by ale mohol. Fakt, že zdroje na krytie (stále masívnych) deficitov verejných financií si požičiavame za nepomerne nižších úrokových podmienok, ako pred niekoľkými rokmi, je veru tiež znakom "súčasnej situácie". A poriadne významným.
Keď už pán prezident takto brutálne zredukoval realitu na jej sociálny rozmer, mohol napríklad zmieniť, že Slovensko je - napriek všetkým mýtom - krajinou s NAJNIŽŠOU mierou majetkovej diferenciácie v celej Európe. Je to štatistický fakt, ktorý je tiež svojím spôsobom dramatickou výpoveďou o "súčasnej situácii", keďže poukazuje na jednu zo zamlčaných príčin ako nízkej výkonnosti ekonomiky ako celku, tak aj vysokého počtu nezamestnaných.
Nie respondenti "výskumu", ale tentoraz Dzurinda to vystihol vcelku presne: Pán prezident sa svojou správou zaradil medzi "šíriteľov skepsy, ktorých je na Slovensku nadbytok". Schuster namaľoval obraz, ktorý je veľmi čiastkový, a preto zákonite aj skreslený a falošný. Formou aj obsahom svojej správy výdatne prispel k falzifikácii skutočnosti, ktorá sa pomaly - aj zásluhou stáda iných politikov a médií - usídľuje v kolektívnom vedomí. Nech už je výkon tejto garnitúry akokoľvek nepresvedčivý a niektoré jej chyby, ba až excesy donebavolajúce, "súčasná situácia" je úplne o inom: Nikdy vo svojej histórii nebolo Slovensko na tom lepšie, ako teraz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.