mediálneho magnáta Pavla Ruska. Druhým mužom strany sa stal Jozef Banáš zastávajúci post generálneho sekretára. Rovnako bez prekvapení sa skončili voľby na tri podpredsednícke posty zahraničné vzťahy má po sobote na starosti finančník Imrich Béreš, mimoekonomické záležitosti žurnalista Ľubomír Lintner (na snímke s P. Ruskom) a problematiku verejnej správy popradský viceprimátor Anton Danko. Post hlavného ekonóma je zatiaľ voľný.
Od zaregistrovania strany vstúpilo do jej radov 628 osôb. Najviac v Prešovskom a Banskobystrickom kraji po 130. Pretlak záujemcov o popredné stranícke posty spôsobil, že počet členov výkonného výboru bol rozšírený z 21 na 25 členov a republikovej rady zo 45 na 51 reprezentantov.
Aliancia nového občana podľa ostatných troch prieskumov verejnej mienky získala podporu verejnosti pohybujúcu sa v rozpätí od 1,7 do 5,9 percenta. "Po dvoch týždňoch činnosti sú to povzbudivé údaje. Aj z týchto čísel vyplýva, že tu existuje spoločenská objednávka na vznik novej politickej strany," konštatoval P. Rusko a dodal, že najväčšie rezervy vo voličskej základni vidí medzi tými, ktorí už nie je ochotní dať svoj hlas stranám, ktoré sklamali ich dôveru. "Najnevernejší voliči sú v Smere a SDKÚ. Verím, že niečo zoberieme aj SDĽ a HZDS. Rozhodujúci budú prvovoliči a predovšetkým tí nerozhodní. Naopak, najvernejších voličov má KDH."
Ako už niekoľkokrát, ANO zaradil v rámci politického spektra medzi strany pravého stredu. Medzi uznávanými hodnotami vyzdvihol liberalizmus. "Nie sme virtuálna strana bez obsahu a nápadu. Nie sme ani záujmovým združením osôb bez nápadu. Považujeme sa za liberálnu politickú stranu, ktorá sa už teraz začala pripravovať na budúcoročné voľby," vyhlásil líder ANO a vzápätí dodal, že on sám sa nebude usilovať o žiadnu štátnu ani ústavnú funkciu. "A ak sa nedostaneme do vlády, všetci sa vzdáme svojich funkcií."
P. Rusko, ktorý sa už začiatkom júna mieni vzdať svojho pôsobenia v rade majiteľov televízie Markíza. Kým bude pôsobiť v slovenskej politike, o jeho podiel sa bude starať advokátska kancelária Lenert & syn, s ktorou už podpísal zmluvu.
Nás pravda zaujímalo aj financovanie aktivít nového politického subjektu. Jej štart údajne zasponzoroval samotný predseda strany dvoma miliónmi korún a ďalšie peniaze je do nej ochotný investovať. "Nechceme diskutovať so sponzormi o tom, čo nám môžu dať a čo budú za to žiadať. Bude lepšie, keď si každý z nás zafinacuje svoje vlastné vízie sám z vlastných zdrojov," dodal.
Zaujímavým momentom ustanovujúceho kongresu ANO bolo hodnotenie dvoch ostatných slovenských vlád zo strany P. Ruska. V súvislosti s troma vládami V. Mečiara použil slová ako dezilúzia, sklamanie, rozčarovanie, strata viery vo vlastné schopnosti a v budúcnosť. Ich pôsobenie spomenul v kontexte s premrhaním šance na vstup do transatlantických štruktúr. Nešetril ani súčasného premiéra M. Dzurindu. Jeho ministrov označil za neschopných akejkoľvek dohody, pričom osobitný dôraz položil na zabrzdenie reformy verejnej správy.
Z prítomných zástupcov niektorých politických subjektov najpozitívnejší názor na vznik nového politického subjektu vyjadril predseda SOP. "Rozhodujúcim momentom je, že ANO sa chce zaradiť do stredného politického prúdu, kam patríme aj my. Sme si blízki v programových východiskách a to je dôvod, prečo si myslím, že budeme partnermi, ktorí si porozumejú," povedal nám Pavol Hamžík, ktorý sa zároveň posťažoval na súčasnú vládnu koalíciu, ktorej je SOP členom. "Nemáme v nej dostatočný priestor na presadenie našich priorít."
Vznik ANO uvítal tiež predseda rómskeho parlamentu. "Je nás na Slovensku asi 10 percent. Sme radi, že reprezentácia ANO prišla na to, že bez Rómov nie je možné riešiť rómsku problematiku," konštatoval Ladislav Fízik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.