náhradnej rodinnej starostlivosti. Dnes sa spoločne pozrieme na profesionálnu náhradnú výchovu v rodine.
Profesionálna náhradná výchova
Je to forma náhradnej výchovy, ktorá dáva možnosť dostať sa do rodinného prostredia aj tým deťom, ktoré z právneho hľadiska nie je možné adoptovať, ani sa ich nepodarilo umiestniť do pestúnskej starostlivosti. Poslaním tejto formy je poskytnúť prechodnú alebo dlhodobú starostlivosť dieťaťu s nariadenou ústavnou výchovou, ktoré je umiestnené v inštitúcii (detské domovy, špeciálne výchovné zariadenia, špeciálne internátne školy). Do profesionálnej náhradnej výchovy môžu byť jednej osobe zverené najviac 3 deti, pričom starostlivosť o 1 dieťa predstavuje polovičnú mzdu. Osoba vykonávajúca profesionálnu náhradnú výchovu v rodine sa stáva zamestnancom príslušného zariadenia, v ktorom je dieťa umiestnené. Profesionálny rodič musí prejsť obdobným procesom posudzovania a prípravy, ako adoptívny, alebo pestúnsky rodič, pričom sa sledujú osobné a osobnostné predpoklady. V tomto type starostlivosti dostáva rodina finančné prostriedky na úhradu priamych nákladov zvereného dieťaťa vo výške, akú má k dispozícii príslušné zariadenie zo štátneho rozpočtu. Táto forma náhradného rodičovstva bola u nás prvýkrát právne zakotvená v roku 1993 v Zákone o školských zariadeniach č. 279/1993 a v praxi sa uplatňuje od roku 1996. Viaceré konkrétne informácie o tejto forme sa dozviete z brožúry "Profesionálny rodič, alebo guľatá kocka", ktorú vydalo Občianske združenie Návrat v roku 2000. V prípade starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, teda napríklad adopcie aj pestúnskej starostlivosti, má príslušná osoba (matka) nárok na poberanie materskej dovolenky, až do tretieho roku veku zvereného dieťaťa. V obidvoch formách má rodina nárok aj na rodičovské príspevky pre zverené deti.
Návštevné pobyty v rodine
......alebo v niektorých prípadoch ponuka zázemia pre staršie deti. Doteraz sme hovorili o zákonom opísaných formách náhradnej rodinnej starostlivosti a náhradnej výchovy. Možno ste sa však už stretli s tým, že niektorí ľudia nemali deti adoptované, v pestúnskej starostlivosti, či v profesionálnej výchove a predsa si ich brávali domov na víkendy, sviatky alebo prázdniny. Hneď v úvode však treba povedať, že na túto ponuku záujmu o deti existujú aj u odborníkov rôzne názory. Treba dať za pravdu tým, ktorí hovoria, že pre dieťa môžu byť zbytočne kruté návraty do domova po peknom víkende v rodine. Môžeme však súhlasiť aj s tým, že pre niektoré deti, ktoré nemajú inú možnosť stráviť čas v nejakej rodine, môžu byť aj tieto návštevy prínosom. Pri tejto forme pomoci je dobré zachovať nasledujúce podmienky:
dlhodobosť a stabilita nejde o jednorazovú návštevu dieťaťa na Vianoce. Ponúknutý priestor v prostredí rodiny má byť pre dieťa stabilným útočiskom, kde sa môže stále vracať po dlhý čas.
pochopenie súvislosti spomínaná forma pomoci je vhodná len pre tie deti, ktoré sú schopné zvládnuť opakované návraty do detského domova (DD). Treba rešpektovať individuálne potreby dieťaťa. Je to forma vhodnejšia pre staršie deti, ktoré vedia porozumieť a prijať súvislosti. Ujo a teta sú pre nich rodina, kde môžu tráviť čas cez niektoré voľné dni a návraty do inštitúcie nie sú pre nich takou traumou.
- perspektíva a otvorená budúcnosť keď bude mladý dospelý človek (po dovŕšení 18. roku) opúšťať brány detského domova, má ľudí mimo DD, o ktorých sa môže oprieť, kde môže nájsť pochopenie, radu a pomoc.
V prípade, že ste sa rozhodli pomôcť nejakému dieťaťu formou občasných návštev, žiadajte na odbore sociálnych vecí príslušného úradu o súhlas na takéto návštevné pobyty. Sociálna pracovníčka vám na základe osobnej návštevy môže vystaviť písomný súhlas, ktorý vás oprávňuje brávať si dieťa na krátkodobé pobyty.
M. Szobonyová, Detský domov Tornaľa
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.