krívačke, pokojnejší tón. Ako odborníci z prešovskej Regionálnej veterinárnej správy (RVS) konštatovali, po dlhšom období sa v okrese Prešov nevyskytuje besnota. Evidujú však dve ohniská trychofytózy hovädzieho dobytka, päť ohnísk paratuberkulózy, dve dyzentérie ošípaných a rovnaký počet výskytu reprodukčného syndrómu. V lokalitách postihnutými chorobami veterinári vyhlásili mimoriadne opatrenia na likvidáciu ochorení.
Podľa informácie tlačového tajomníka okresného úradu (OÚ) Andreja Lazoríka z iného súdka bola diskusia o výnose Ministerstva pôdohospodárstva SR z februára tohto roku. Ide o opatrenia v súvislosti s veterinárnou asanačnou činnosťou. Paragraf 9 v zákone 28/2001 totiž hovorí o tom, že na základe rozhodnutia protinákazovej komisie je možné zneškodniť nebezpečný odpad aj na zahraboviskách. To však musí byť oplotené, uzamykateľné, musí mať nepriepustné podložie a dĺžku minimálne 500 metrov. Tento výnos ministerstva si vyžiadal spoločné rokovanie RVS, odboru životného prostredia, pozemkového, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva na OÚ v Prešove a Pozemkového fondu SR. Spoločne vytypovali vhodné lokality na zahraboviská. Zaoberali sa aj nepoužívanými betónovými hnojiskami, silážnymi a senážnymi jamami. Tu však narazili na problém. Na rozdiel od dvoch lokalít, ktoré sú vo vlastníctve štátu, v ostatných prípadoch musia ešte len preveriť vlastnícke vzťahy a tie sa často menia.
Druhým problémom je fakt, že vyhláška ministerstva neurčuje investora, zriaďovateľa ani prevádzkovateľa zahraboviska. Otázkou teda bolo, kto na seba prevezme tieto kompetencie. Prednosta OÚ Milan Benč reagoval slovami: "Úrad nemá prostriedky na zriadenie zahraboviska, či už ide o náklady na úpravu ciest, oplotenie, alebo samotnú prevádzku. V prípade už existujúcich silážnych jám je potrebné dojednať sa s terajšími majiteľmi alebo správcami a ich cena môže byť vysoká." Vzhľadom na to, že správcom kapitoly OÚ je krajský úrad a kafiléria v Drienove zabezpečuje zvoz kadáverov z dvoch krajov, navrhol, aby sa k situácii a možnému riešeniu vyjadrila Krajská protinákazová komisia v Prešovskom a Košickom kraji.
Prednosta Benč o tomto probléme hovoril aj s ministrom pôdohospodárstva SR Pavlom Koncošom a podľa jeho slov, ministerstvo hľadá formu, ako by štát investične vstúpil do drienovskej kafilérie. "Ich problémy z ostatných mesiacov potvrdili, že nezvládli situáciu. Blíži sa však letné a teda rizikové obdobie z hľadiska nákazy. Preto je dôležité nájsť riešenia na vybudovanie modernejšej technológie mrchovísk," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.